Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Sunt angajata începând cu 1 iulie 2012 la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Sunt angajata începând cu 1 iulie 2012 la aceeași ...

Buna ziua!
Sunt angajata începând cu 1 iulie 2012 la aceeași instituție, până acum am.beneficiat de 21 zile de concediu de odihna/an. Însa în acești ani, am stat în creștere copil de trei ori( la fiecare copil cate un an). Întrebarea mea este daca pot beneficia de cele 25 zile CO în condițiile acestea? Se consideră aici concediu maternal vechime in munca?
Pentru CCC nu se acorda concediu de odihna.

Art. 145. [durata concediului de odihna]
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile.
(3) Sarbatorile legale in care nu se lucreaza, precum si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil nu sunt incluse in durata concediului de odihna anual.
(4) La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă, cele aferente concediului de maternitate, concediului paternal, concediului de risc maternal, concediului pentru îngrijirea copilului bolnav, concediului de îngrijitor şi perioada absenţei de la locul de muncă în condiţiile art. 152^2 se consideră perioade de activitate prestată.

Prin urmare, perioada de CCC nu este prevazuta in textul Codului Muncii ca perioada de activitate prestata pentru care se acorda CO.
Cornel Vasile, Consilier juridic