Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire.Detin moștenire de la tatăl meu 1/5 teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire.Detin moștenire de la tatăl meu 1/5 teren și casă ...

Moștenire.Detin moștenire de la tatăl meu 1/5 teren și casă împreună cu mama care are 3/5 și sora mea care cat mine 1/5. Menționez că terenul a fost al bunicului din partea tatălui. Tata și mama au construit casa pe teren fără să fie proprietari, Succesiunea după bunic s.a făcut când tatăl meu era pe moarte,cu 3 săptămâni înainte .Mama a locuit singură în casă timp de 15 ani după decesul tatălui până acum când are 90 de ani.Recent s.a hotărât să cedeze partea ei nepoatei,fiica sorei mele.In această situație eu o să pierd partea de moștenire după decesul ei? Nu contează că terenul casei a fost moștenirea tatălui meu de la bunicul meu? Ce pot să fac in această situație?
Nu știu cum ați ajuns la cotele acelea, dar nu cred ca sunt corecte.
În orice caz, fiecare dintre dvs este proprietar exclusiv pe cota sa și poate dispune liber de ea, fără acordul celorlalți.
Dvs rămâneți cu cota moștenită de la tată, iar dacă mama decide sa dea cota ei nepoatei, este decizia dânsei.
In final, dvs veți fi coproprietar împreună cu nepoata.
raluk0207, utilizator