avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 235 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Sunt intr-o situatie foarte incalcita, cas ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Sunt intr-o situatie foarte incalcita, cas izolat ...

Buna ziua. Sunt intr-o situatie foarte incalcita, cas izolat as spune. Sunt casatorita in Romania, Constanta, am luat numele sotului, si divortata in Canada unde ma identific cu numele de fata. Certificatul meu de divort de aici e facut direct cu numele de fata. In présent trebuie sa fac succesiunea insa pasaportul meu Canadian e cu numele de fata iar in tara divortul nu l am inregistrat. Din cauza faptului ca am divortat inainte sa devin cetatean, mi s-a spus ca divortul trebuie inregistrat la tribunalul din Cta printr-o procedura de exequator prin intermediul unui avocat. Am cautat pe internet si am vazut ca imi trebuie pasaportul romanesc sau buletinul. Eu nu am aceste acte. Pentru a mi le face, trebuie facuta cerere cu numele din tara, adica cu numele sotului, dar eu nu mai am nici un act cu fostul nume. Cum as putea face sa pot trimite exequatorul in Ro pt a mi se recunoaste divortul din Canada daca eu nu ma pot idetifica decat cu pasaportul Canadian? Va multumesc.
Buna ziua! Avem si noi in gestiune un caz similar. Pe baza informatiilor pe care le prezentati nu va poate da nimeni o solutie clara iar cel mai bine este sa va adresati unui avocat care sa faca o analiza a documentelor raportat la ceea ce trebuie sa faceti dumneavoastra, scopul operatiunilor judicice ce trebuie facute. Astfel avocatul va poate indruma in mod corect, pe baza documentelor pe care i le puneti la dispozitie. Intradevar sunt cazuri complexe care privesc in special actele de stare civila si modalitatea de modificare/actializare a acestora.
Buna ziua. Imi puteti spune va rog daca in cazul pe care il indicati s-a rezolvat problema? Ca eu fac atacuri de panica noaptea si nu vad nici o solutionare. Multumesc

GISCAN, TIBULEAC SI ASOCIATII SPARL a scris:

Buna ziua! Avem si noi in gestiune un caz similar. Pe baza informatiilor pe care le prezentati nu va poate da nimeni o solutie clara iar cel mai bine este sa va adresati unui avocat care sa faca o analiza a documentelor raportat la ceea ce trebuie sa faceti dumneavoastra, scopul operatiunilor judicice ce trebuie facute. Astfel avocatul va poate indruma in mod corect, pe baza documentelor pe care i le puneti la dispozitie. Intradevar sunt cazuri complexe care privesc in special actele de stare civila si modalitatea de modificare/actializare a acestora.

Este pe cale de rezolvare numai ca este nevoie de acte emise în alte state decât România, etc... Proceduri care durează și mai mult de un an.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cetatean roman- canadian a nascut in romania, si de-aici numai probleme avatar899 avatar899 Am venit in Romania cu ideea sa fiu langa familia si prietenii de aici pentru nasterea acestui copil. Totul frumos pana vine vorba de actele pentru ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! căsătorie încheiată in romania, divorț in canada. ... AvramescuL AvramescuL Buna ziua! Căsătorie încheiată in Romania, divorț in Canada. Amândoi cetățeni români și canadieni. Fără nume schimbate după căsătorie, totul ... (vezi toată discuția)
Divort... Mihaela Elena Mihaela Elena Cine ma poate ajuta, va rog cu o problema la care am gasit rezolvare doar pe jumatate: 2 tineri romani casatoriti in Romania, au divortat in Canada, acum ... (vezi toată discuția)