Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... invitatie pt cetatean strain in rom
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

invitatie pt cetatean strain in rom

exista un document oficial ( invitatie pt un cetatean strain ) in rom ? sau un Model de invitatie dupa care ma pot inspira .Am o fetita care nu e inca cetatean rom. Ca sa vina in Rom sa isi vada bunicii Ambasada mi-a cerut sa ii faca bunicii o invitatie. In localitatea de unde vin bunicii, notarul respectiv nu stie exact ce trebuie sa scrie in invitatie si am inteles ca la Aeroport sunt foarte complicati. Daca aveti un raspuns , sa ma puteti ajuta va multumesc . Diana
buna ziua!
stiu ca la notar exista un model tip.
ceva de genu:
subsemnatul___ invit in Romania, la adresa mea de domiciliu pe X Si Y.
ma oblig sa le asigur cheltuielile legate de transport, cazare etc...
daca in termenul prevazut de viza nu vor parasi Romania ma oblig sa suport eventualele cheltuieli de repatriere.
Totodata ma oblig sa suport in caz de deces al LUi X cheltuielile de inmormantare.
Formular pentru invitatie obtineti la Oficiul de Imigrari – de regula, acesta se afla in sediul inspectoratului judetean de politie.
Mai jos gasiti unele informatii despre invitatie (la sfarsitul paginii gasiti “Formulare vize”:
[ link extern ]