avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... invitatie pt cetatean strain in rom
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

invitatie pt cetatean strain in rom

exista un document oficial ( invitatie pt un cetatean strain ) in rom ? sau un Model de invitatie dupa care ma pot inspira .Am o fetita care nu e inca cetatean rom. Ca sa vina in Rom sa isi vada bunicii Ambasada mi-a cerut sa ii faca bunicii o invitatie. In localitatea de unde vin bunicii, notarul respectiv nu stie exact ce trebuie sa scrie in invitatie si am inteles ca la Aeroport sunt foarte complicati. Daca aveti un raspuns , sa ma puteti ajuta va multumesc . Diana
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 07:48, 28 Ianuarie 2010
buna ziua!
stiu ca la notar exista un model tip.
ceva de genu:
subsemnatul___ invit in Romania, la adresa mea de domiciliu pe X Si Y.
ma oblig sa le asigur cheltuielile legate de transport, cazare etc...
daca in termenul prevazut de viza nu vor parasi Romania ma oblig sa suport eventualele cheltuieli de repatriere.
Totodata ma oblig sa suport in caz de deces al LUi X cheltuielile de inmormantare.
Formular pentru invitatie obtineti la Oficiul de Imigrari – de regula, acesta se afla in sediul inspectoratului judetean de politie.
Mai jos gasiti unele informatii despre invitatie (la sfarsitul paginii gasiti “Formulare vize”:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte de depus la ambasada pentru obtinerea vizei romane samiashoor samiashoor buna ziua am facut o invitatie de vizite la un prieten in iraq . si vreau sa stiu ce acte trebuie sa depunde prietenul meu in ambasada romaniei in bagdad ca ... (vezi toată discuția)
Obtinere viza de scurta sedere pentru cetatean irakian keana keana Ma puteti ajuta cu un raspuns concret referitor la actele necesare si conditiile care trebuie indeplinite pentru ca un cetatean irakian sa obtina viza de ... (vezi toată discuția)
Ce acte imi trebuie pentru invitatie cetatean strain? Anonim22 Anonim22 vreau sa-mi invit prietenul din Filipine in Romania , ce acte imi trebuie? (vezi toată discuția)