avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinere viza de scurta sedere pentru cetatean irakian
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinere viza de scurta sedere pentru cetatean irakian

Ma puteti ajuta cu un raspuns concret referitor la actele necesare si conditiile care trebuie indeplinite pentru ca un cetatean irakian sa obtina viza de scurta sedere in Romania? Am lecturat OUG 194 /2002 dar m-ar interesa si alte sfaturi de la dumneavoastra. Mentionez ca cetateanul irakian are in Romania un copil major venit la studii. Multumiri,
Ultima modificare: Joi, 23 Iunie 2011
keana, utilizator
Cel mai recent răspuns: alina_elena , utilizator 22:54, 16 August 2011
Pentru obtinerea acestei vize trebuie sa prezentati la reprezentantele diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei urmatoarele documente:
- bilet de calatorie valabil pana la destinatie sau permisul de conducere, cartea verde si documentele de inmatriculare ale mijlocului de transport, in cazul conducatorilor auto;
- asigurare medicala;
- invitatie autentificata din partea persoanei vizitate, din care sa rezulte ca aceasta va asigura costurile privind indepartarea, in cazul in care strainul invitat nu paraseste Romania pana la data la care inceteaza dreptul de sedere stabilit prin viza, precum si, atunci cand persoana vizitata se obliga, mijloacele de intretinere si cazarea strainului avizată de către Oficiul Român pentru Imigrări; *
- dovada mijloacelor de intretinere in cuantum de 50 euro/zi pentru intreaga perioada, dar nu mai putin de 500 euro ori echivalentul in valuta convertibila, daca persoana vizitata nu asigura mijloacele de intretinere;
- dovada asigurarii conditiilor de cazare, sub forma unei rezervari ferme la o unitate de cazare, a unui act de proprietate sau de inchiriere a unei locuinte in Romania pe numele solicitantului, daca persoana vizitata nu asigura cazarea.

Cetatenii statului Irak au nevoie de invitatie avizată de ORI.

Dreptul de sedere pe teritoriul Romaniei, ce va este conferit prin viza de scurta sedere, nu poate fi prelungit. Totusi, in cazul in care, din motive obiective, nu puteti parasi teritoriul Romaniei in termenul acordat de viza, puteti obtine o decizie de returnare de la formatiunile teritoriale ale Oficiului Roman pentru Imigrari, document care va permite sa mai ramaneti in Romania pentru cel mult 15 zile.
INVITATIA PENTRU VIZITA
Pot face invitatii cetatenii romani sau cetatenii straini posesori ai unui permis de sedere valabil. Pentru obtinerea invitatiei, invitatorul trebuie sa prezinte la formatiunile teritoriale ale Oficiului Roman pentu Imigrari urmatoarele
documente:
- cartea de identitate sau pasaportul (pentru cetatenii romani), permisul de sedere (pentru cetatenii straini) al invitatorului, in original si copie;
- dovada asigurarii conditiilor de cazare*, in original si copie;
- dovada posibilitatilor de asigurare a intretinerii strainului in cuantum de cel putin 30 euro/zi pentru intreaga perioada pentru care este invitat**;
- copie de pe documentul de trecere a frontierei de stat (pasaport, titlu de calatorie, etc.) apartinand strainului invitat***;
- doua fotografii de dimensiunea 3 x 4 cm (tip pasaport) ale strainului invitat;
- taxe: - 19 RON taxa consulara; se achita la Trezorerie/C.E.C. in contul bugetului de stat nr. 20330102;
- 3 RON taxa cerere; se achita la Trezorerie/C.E.C. in contul bugetului de stat nr. 20330102;
- 1 RON contravaloare formular-tip; se achita la Trezorerie/C.E.C. in contul bugetului de stat nr.20330108;
______________________________
* se poate face printr-un contract de vanzare - cumparare, contract de inchiriere, contract de comodat, declaratie notariala de luare in spatiu, hotarare judecatoreasca sau orice alt document, eliberat in conditiile legii, prin care se
poate face aceasta dovada;
** se poate face cu adeverinta de salariu, talon de pensii, extras de cont bancar ori alte documete echivalente;
*** valabilitatea pasaportului trebuie să depasească valabilitatea vizei cu cel puţin 3 luni.
Ultima modificare: Joi, 23 Iunie 2011
ContSters98245, utilizator
Multumesc pentru raspuns! Revin cu o intrebare: Am mentionat ca cetateanul irakian are un copil in Romania la studii. Avand in vedere ca acesta este posesor al unui permis de sedere valabil, si totodata al unui contract de inchiriere a unei locuinte, poate acesta in baza acelui contract sa faca dovada asigurarii conditiilor de cazare?
Da.
Multumesc!

Alte discuții în legătură

Viza cetatean egiptean Madalina_mihaela Madalina_mihaela Buna ziua! As dori sa stiu cum poate sa ma viziteze si ce acte sunt necesare pentru viza unui cetatean egiptean cu resedinta in Arabia Saudita.Se poate face ... (vezi toată discuția)
Chemare cetatean strain din non ue Egnar Egnar Buna ziua sant cetatean strain am aplicat pentru azil si am luat azilul ,o am pe sora din partea mamei in Siria si as dorii sa stiu daca ii pot face chemare ... (vezi toată discuția)
Invitatie pt casatoria cu un strain saiadi saiadi buna ziua.as vrea sa stiu cum se face si unde o invitatie de sedere pt un strain in vederea casatoriei.avind in vedere ca are unde sa stea,invitatia are un ... (vezi toată discuția)