avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ieșire indiviziune.Detin 3/8 adică 90 m pătrați ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ieșire indiviziune.Detin 3/8 adică 90 m pătrați conform certificat ...

Ieșire indiviziune.Detin 2/8 adică 90 m pătrați conform certificat moștenitor, mama 2/8și sora aceeași cotă că mine in urma succesiunii după tată din teren și casa. Sora mea a dărâmat o anexă a casei și a construit o altă casă pentru fiica ei, eu nefiind solicitat la semnarea că sunt de acord. Nu am făcut ieșirea din indiviziune ea nefiind de acord .Nu înțeleg cum a obținut aprobarea pentru construcție. Ce pot face acum...poate să.mi ia partea mea de moștenire?Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: nicamarian551@gmail.com , utilizator 14:38, 6 August 2023
Trebuie sa clarificati situația și sa faceți partajul, impartindu-va în concret bunurile.
Partajul se face fie amiabil,la notar, fie în instanță.
Ultima modificare: Duminică, 6 August 2023
raluk0207, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns! Nu pot să o conving să facem partajul ,se comporta de parcă ar fi singura moștenitoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor, sunt disperata! Anomiskaracuda Anomiskaracuda Cum se poate imparti un teren de 260 metri patrati plus casa in doua? Cadastristul ne-a facut schita de dezmembrare , dar primaria nu ne-a dat certificatul de ... (vezi toată discuția)
Donatie Coltea Coltea Buna ziua in urma decesului bunicilor de mama au mostenit mama si sora ei bunurile lor s-a facut succesiunea iar sora a mostenit 1/6 iar mama restul ... (vezi toată discuția)
Acceptare tacita sau nu? ContSters169673 ContSters169673 Dupa moartea mamei s-a facut succesiune dupa ea, tata, fiul si fica, fica care locuieste de cand s-a nascut pana in prezent in casa parinteasca. Tatal a vandut ... (vezi toată discuția)