Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dubla cetatenie si circulatia in strainatate a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dubla cetatenie si circulatia in strainatate a minorilor

Buna ziua,

Sant cetatean roman cu dubla cetatenie, la fel ca si cei 2 copii ai mei. Detinem, fiecare, pasapoarte individuale, pt ambele cetatenii. Pentru moment santem in vacanta, in Ro, si urmeaza sa parasim tara pe 19 august, pe a merge in tara adoptiva (Turcia). Mentionez ca intrarea s-a facut in formula completa- mama tata copii, dar iesirea se va face in formula mama, copii (tatal a venit doar sa ne aduca...)... Intrebarea mea este: sant sane reale sa ni se faca probleme la frontiera romana, la iesire? İntrarea in Ro s-a facut pe pasapoartele turcesti si ma gandesc ca la iesire, folosind tot pasapoartele turcesti, n-ar trebui sa ne intrebe nimeni nimic intrucat mergem acasa. As fi vrut de asemenea si ultima modificare a legii 248 intrucat nu am reusit sa o gasesc.

Multumesc anticipat.
nu aveti nevoie e nimic altceva in afara de pasapoarte, dvs calatoriti ca si cetateni turci.
puteti sa va informati la politia de frontiera. 0219590
va multumesc tare mult, mi-era teama ca logica mea poate parea absurda :)))) intrucat in iunie, la o alta venire in tara, impreuna cu unul din cei 2 copii, ofiterul de la frontiera romana mi-a cerut procura tatalui:)))))))... foarte ilar, intrucat intrarea se facuse tot pe pasapoarte turcesti.
pai cand veniti in romania cu pasapoarte turcesti ( adica cu 2 minori turci ), ofiterul vrea sa stie daca ati luat copii din turcia cu acordul tatalui sau nu. (nu gasesc alta explicatie pt care v-a intrebat)
daca intrati in tarisoara noastra cu pasapoarte romanesti, va intreaba la iesire ( de acordul tatalui) si tot asa..
pai, ce treaba sa aibe ofiterul roman, la intrare, sa ma intrebe pe mine de acordul tatalui? asta ar fi fost obligatia ofiterilor de la frontiera tarii de iesire.....va spun cu mana pe inima, pana sa detin pasaport turcesc, am iesit cu primul copil inurmatoarele conditii: eu avand numai pasaport romanesc, si ala neschimbat dupa casatorie- deci pe numele de fata... copilul, 7 luni, cu pasaport turcesc, fara nici o procura de la tata....

de asemenea, la o alta plecare turcia - spania (fara tranzitare romania), eu cu unul din copii, fara procura de la tata, n-am fost intrebata nici la iesire din tr nici la intrare in spania de nici un alt act in afara pasapoartelor....
dar stiu ca la noi e tara tuturor posibilitatilor asa incat am vrut sa verific, ca sa stiu cum sa ma comport daca li se nazare de vreo interpretare de lege :)

multumesc foarte mult inca o data.
lizidesign a scris:

Buna ziua,

Sant cetatean roman cu dubla cetatenie, la fel ca si cei 2 copii ai mei. Detinem, fiecare, pasapoarte individuale, pt ambele cetatenii. Pentru moment santem in vacanta, in Ro, si urmeaza sa parasim tara pe 19 august, pe a merge in tara adoptiva (Turcia). Mentionez ca intrarea s-a facut in formula completa- mama tata copii, dar iesirea se va face in formula mama, copii (tatal a venit doar sa ne aduca...)... Intrebarea mea este: sant sane reale sa ni se faca probleme la frontiera romana, la iesire? İntrarea in Ro s-a facut pe pasapoartele turcesti si ma gandesc ca la iesire, folosind tot pasapoartele turcesti, n-ar trebui sa ne intrebe nimeni nimic intrucat mergem acasa. As fi vrut de asemenea si ultima modificare a legii 248 intrucat nu am reusit sa o gasesc.

Multumesc anticipat.

Eu nu inteleg un lucru. Cetatenii turci detinatori de pasapoarte simple au nevoie de viza de intrare in Romania. Daca dumneavoastra si copiii aveti si calitatea de cetateni romani nu puteti obtine viza de intrare in Romania ca cetateni turci, deoarece nu vi se poate aplica regimul juridic al strainilor in Romania din moment ce sunteti cetateni romani. Mi se pare firesc ca atat la intrarea in Romania cat si la iesire sa vi se ceara dovada cetateniei romane si implicit acordul tatalui la iesirea din tara a minorilor. Sa inteleg ca ati obtinut viza de intrare in Romania pe pasapoartele turcesti?!
yvk, utilizator