Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Calatorie in strainatate cu pasaportul avut inainte de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Calatorie in strainatate cu pasaportul avut inainte de casatorie

Urgent!!!! Urmeaza sa plec din tara (in Turcia mai exact) si am vechiul pasaport cu numele anterior casatoriei (care este valabil pana in martie 2016). Ma intereseaza daca la vama Bulgaria- Turcia pot avea probleme din cauza aceasta. In bulgaria pot intra cu buletinul si la vama cu Turcia pot folosi pasaportul? Astept raspunsuri cand mai urgent. Va multumesc#-o#-o#-o
Mergeti linistita, nu e pasaport fals.
Este si din acela biometric#-o
Folositi-l pana la expirare, n-au cum sa stie cei din afara UE ca dvs. v-ati schimbat numele :)
Daca nu aveti inca buletinul cu numele nou si aveti doar pasaportul cu numele vechi e OK. Daca aveti buletinul schimbat pe numele nou atunci nu cred ca puteti folosi pasaportul cu numele anterior deoarece contine datele din buletinul vechi si poate la trecerea prin vama baza de date sesizeaza acest lucru. Cunosc pe cineva care dupa casatorie a pastrat pasaportul cu numele vechi si inca nu si-a facut buletin .Pasaportul este un document de identitate.Parerea mea.
E vorba de vama turceasca. Nu avem baza de date comuna cu Turcia.
Din Romania poate iesi cu noua carte.

Conform legilor din Romania, acte de identitate sunt doar buletinele (tip vechi), cartile de identitate provizorii si cartile de identitate. Pasaportul este document de calatorie.