Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! In urma cu 13 ani am divortat de fosta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! In urma cu 13 ani am divortat de fosta sotie si in ...

Buna seara! In urma cu 13 ani am divortat de fosta sotie si in urma divortului cresterea celor 2 copii care erau minori mi-a fost mie incredintata,ei revenindu-i obligatia platii unei pensii modeste fata de cei doi coipii si custodia comuna.Mentionez ca program de vizita nu a existat niciodata in cei 13 ani si nici nu a acceptat vreodata vreun contact cu cei doi copii care azi au 21 de ani si 18 ani,Nu s-a implicat deloc in cresterea si educarea copiilor.Acuma cei doi copii ajunsi deja la varsta majoratului ar vrea sa deschida un proces impotriva ei pentru neimplicarea in cresterea si educarea lor obligatie pe care ar fi avuto din moment ce am avut stabilita custodia comuna,Intrebarea mea e urmatoarea; Se poate deschide proces pentru asa ceva? Mai mentionez ca acea pensie simbolica o platea si nu o platea,
Se poate deschide proces pentru orice, important e ce ceri, cum argumentezi, ce probe ai si pe ce te bazezi, o lege aplicabila.
Eu as zice sa incerce, ar fi poate o premiera sa se obtina daune morale pt neglijenta grava din partea mamei.
Apelati la un avocat.
Si daca nu castiga, poate ar fi o palma pe obrazul mamei.
gi-jane2, moderator
Șanse infime ,sa își vadă de viata lor liniștiți și sa nu piardă timpul cu acțiuni sortite esecului.Ecista o vina morala a mamei dar legal atât.. Dvs aveati obligatia sa solicitați pensia,,, simbolica"pt copii,sa o executați silit dacă nu plătește,sa solicitați majorarea acesteia etc..Acum ca majori pot solicita plata pensiei pe durata continuării studiilor etc.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat