Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fostul angajator refuză să îmi dea nota de lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fostul angajator refuză să îmi dea nota de lichidare

Am lucrat la fostul loc de muncă aproape 3 luni, ultima zi lucrată fiind 4 septembrie. Când mi-am dat demisia, i-am anunțat că voi avea nevoie de 3 documente (i le-am specificat dânsei exact care), printre care nota de lichidare. Mi s-a spus acum 2 săptămâni că le voi primi pe toate în 11 septembrie.

Ieri (11.09) am primit 2 documente, dintre care 1 am solicitat-o. Am spus persoanei responsabile că mai am nevoie de 2 alte documente, una fiind nota de lichidare. Azi (12.09) primesc alte 2 documente, dintre care, din nou, 1 am solicitat-o.

Nota de lichidare nu mi-a trimis-o încă, și i-am scris iar persoanei responsabile. Răspunsul primit, citez:
“ Ce nota de lichidare mai vrei? Ai avut gestiune la firma cat ai lucrat?
Ti am trimis adeverinta vechime,decizie de incetare CIM, adeverinta concedii medicale si situatia SP pe toata perioada lucrata
Pe mine sa nu mă mai deranjezi, cu orice cerere te adresezi la Administrator(angajator) ”

Angajatorul actual îmi cere neapărat nota de lichidare, ca să vadă că nu am datorii față de fostul angajator. Ce pot să fac?
Legislatia in vigoare nu prevede obligativitatea intocmirii notei de lichidare.

Fisa de lichidare este obligatorie la angajarea gestionarilor.

Potrivit articolului 6 din Legea 22/1969 privind angajarea gestionarilor, completata si modificata prin Legea 54/1994, salariatul cu functia de gestionar trebuie sa prezinte, in mod obligatoriu, dovada faptului ca nu a produs pagube la angajatorul anterior.
Cornel Vasile

Am înțeles că nu este obligat să îmi dea. Mie însă mi se cere neapărat la noul loc de muncă, și i-am anunțat din timp despre asta. La început au spus că îmi dau, acum nu mai vor… Eu cum procedez atunci cu angajatorul actual?
Nu aveti decat sa sesizati ITM-ul...altceva nu vad ce puteti face.