Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nota / fisa lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nota / fisa lichidare

Nota / fisa de lichidare e obligatorie la angajare?
In cadrul societatii noastre nu s-au folosit niciodata. In momentul in care salariatul isi inceteaza activitatea primeste Decizia de incetare, adeverinta de vechime- cu salariile aferente , o alta adeverinta cu veniturile pe ultimele 12 luni si cu zilele de concediu medical -daca a avut ( pentru a ajuta viitorul angajator la calcularea eventualelor medicale) , adeverinta pentru medic in care specificam data pana la care a fost angajatul nostru, iar in cazul in care a beneficiat de deduceri suplimentare (mai ales pentru cei cu copii minori) o alta adeverinta din care rezulta ca si-a incetat activitatea iar deducerile pot fi acordate celuilalt parinte.
Acum 3 zile un fost salariat a venit si ne-a solicitat fisa de lichidare pentru ca nu il angajeaza in alta parte fara ea!?
Care este baza legala pentru intocmirea acestei fise? Fac mentionea ca nu este vorba de gestiune ( Lg 22/1969 modificata de lg 54/1994)
Va multumesc!
leuca_luminita, utilizator
1. Nu exista nici o prevedere legala cu privire la obligativitatea intocmirii notei de lichidare.

2. - Solicitarea notei de lichidare de la fostul loc de munca este un exces al angajatorului.
- Nu vad la ce i-ar folosi aceasta nota de lichidare.

3. Nota de lichidare foloseste pentru a avidentia eventualele datorii ale fostului salariat fata de angajatorul sau.

4. Daca actualul angajator insista ii puteti inmana o nota de lichidare.
Fostul salariat poate prezenta la noul loc de munca decizia de incetare a raportului de munca in locul notei de lichidare ... solicitarea prezentarii notei de lichidare este nelegala , in practica ea - dupa mentalitatea unor angajatori - ar constitui un motiv de precautie fara a avea o sustinere argumentata ...