Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Regularizare imp venit micro la dec 2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Regularizare imp venit micro la dec 2009

Va rog sa-mi spuneti, daca stiti, daca la dec 2009 se regularizeaza impozitul pe venit micro cu taxa forfetara?
Eu asa vad lucrurile: daca 3% pe tot anul e mai mare decat impozitul minim, se plateste 3%:
daca impozitul minim e mai mare decat 3%, se plateste impozitul minim.
Am un caz astfel:imp 3% pe 2009 e 9378 lei iar forfetarul e 4333 lei
Rezulta de plata anual 9378 lei, pt ca e mai mare.
Pt declaratia 100 la trim 4 am sumele: datorat 373 lei / minim 1625 lei
Dar nu e corect pt ca datoratul meu anual e > decat forfetarul, deci eu ar trebui sa declar de plata doar 373 lei la dec.09.
E bine asa, sau nu se regularizeaza la micro la fel ca la soc cu 16%?
Daca e asa, nu e corect fata de platitorii de 3% pt ca nu au posibilitatea sa se regularizeze la sfarsit de an.
Va multumesc!
1. Impozitul de 3% pe 2009 in valoare de 9378 lei este calculat pentru tot anul 2009 (01.01.2009 - 31.12.2009), iar impozitul minim in valoare de 4333 lei este calculat pentru 8 luni (01.05.2009 - 31.12.2009);
2. Compararea se face trimestrial. Daca impozitul pe venitul microintreprinderilor aferent trimestrului IV (373 lei) este < decat impozitul minim trimestrial (1625 lei) se plateste impozitul minim (1625 lei).
3. Nici platitorii de impozit pe profit nu regleaza impozitul, anual. Si la ei, compararea se face tot trimestrial si se plateste suma cea mai mare.

CODUL FISCAL
Art. 107. -
(2) În situaţia în care impozitul datorat de microîntreprinderi este mai mic decât impozitul minim anual, prevăzut la art. 18 alin. (3), acestea sunt obligate la plata impozitului la nivelul acestei sume.
(3) În aplicarea alin. (2), pentru anul 2009 se au în vedere următoarele reguli:
b) pentru trimestrele al III-lea şi al IV-lea se compară impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat la sfârşitul fiecărui trimestru cu impozitul minim anual, prevăzut la art. 18 alin. (3), recalculat în mod corespunzător pentru trimestrul respectiv, prin împărţirea impozitului minim anual la 12 luni şi înmulţirea cu numărul de luni aferent trimestrului respectiv.
"3. Nici platitorii de impozit pe profit nu regleaza impozitul, anual. Si la ei, compararea se face tot trimestrial si se plateste suma cea mai mare."

Eu cred ca platitorii de imp pe profit regularizeaza impozitul anual prin decl. 101
Astfel, daca aleg sa inchid anul 2009 pana la 25.02.2010, nu depun la 25.01.2010 decl 100 si ma regularizez prin decl 101 pana pe 25.02.2010.
Deci daca am un caz cu pierdere la sfarsit de an, deci pe trim IV 16% =0, iar in cursul anului am avut profit si am platit 16%, care era > decat forfetarul, reglez impozitul datorat prin decl 101, astfel incat sa nu fie < decat forfetarul datorat pe tot anul.
De ex. pot inregistra la dec 2009 nota:
691=441 "1075" - pt transa a 2-a
691=441 " - suma regularizata prin decl 101", suma care ar fi fost de recuperat pe 2010 ,daca as fi inchis anul financiar pana la 25.04.2010.
In schimb, platitorilor de 3% nu li se da aceasta sansa pt regularizare, la final de an.
Va multumesc. Spuneti-mi, va rog, daca gresesc.
Nu pot sa spun daca gresiti sau nu.
Platitorii de impozit pe profit isi puteau regla impozitul si inainte sa intre in vigoare forfetarul. Acum ei isi pot recupera doar impozitul pe profit pe care l-au platit in cursul anului. Forfetarul (daca a fost cazul) ramane "batut in cuie".
Platitorii de impozit pe veniturile microintreprinderilor nu isi recuperau impozitul nici inainte de forfetar pentru ca nu aveau ce sa isi recupereze. Ei aplicau 3% la venituri si gata.

Ana Muntianu, Consultant fiscal