Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pentru depunerea dosarului de pensionare, este absolut ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pentru depunerea dosarului de pensionare, este absolut obligatorie ...

Pentru depunerea dosarului de pensionare, este absolut obligatorie adeverinta cu datele de identificare ale angajatorului?
Da. De unde iesiti la pensie ?
Intre timp am primit Deciziie de pensionare anticipata cu penalizare. Plata pensiei urmeaza sa se faca dupa de inceteaza Contractul individial de munca (CIM). Am cateva nelamuriri:
1. Ce document e necesar pentru a dovedi incetarea CIM?
2. Exista un termen pana la care trebuie depus acest document la Casa de pensii?
3. Se poate face recalcularea perioadei de contributivitate tinand cont de intervalul dintre data depunerii dosarului si data cu care inceteaza CIM?
Multumesc
Documentul cu care dovediti incetarea calitatii de asigurat este decizia de incetare a CIM , emisa de angajator , iar Casa de Pensii va verifica in evidentele ANAF ca nu mai figurati cu impozit pe salarii . Perioada lucrata dupa data de la care sunteti pensionar se va lua in considerare numai la trecerea la pensia de limita de varsta .
Intre timp a fost promulgata noua lege a pensiilor si in noua conjunctura as dori cateva clarificari pentru pensionarea anticipata cu penalizare, caz in care ma aflu eu:
1. Perioada de necontributivitate (facultate, armata) se va lua in calcul la data la care ar fi termenul pentru pensionarea la limita de varsta?
2. Se vor lua in calcul sporurile nepermanente contributive (bonusuri) pentru care s-a platit contributia la sistemul de asigurari sociale inainte de aprilie 2001?
1. da

2. da