Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice coerent, ...

Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice coerent, sper sa ma ajutati.
Unchiul meu (fratele mamei) a decedat recent si a carui sotie a decedat cu cca 20 ani in urma, a avut un singur fiu casatorit fara copii care a decedat cu un an inainte si are sotia supravietuitoare.
Fiul unchiului meu (verisor primar) a detinut un apartament cumparat inaintea casatoriei.
Nu exista testament.
Ce drepturi are sotia supravietuitoare in urma decesului celor doi?
mateidonea, utilizator
Deci au murit: fiul, mama, unchiul.
Unchiul nu era tatăl fiului.
Moștenitorii fiului sunt soția (1/2) si mama (1/2).
Moștenitorii mamei sunt: unchiul (1/2 din jumatatea mamei, adica 1/4) și fratii/surorile mamei sau nepoții de la frati/surori (1/2 din jumatatea mamei, adică 1/4).
Moștenitorii unchiului sunt rudele acestuia: frati/surori, nepoți de la frati/surori, care vor dobândi cota sa de 1/4.
Da, scuze, unchiul era tatal fiului
ordinea deceselor a fost: mama (matusa mea), fiul (verisor) unchiul meu
Mie mi se pare simpla treaba, ce a avut mama care q murit acum 20 de ani , se transmite și imparte între unchi și fiu( unchiul 1/4, fiul 3/4.
Ce a avut fiul, se imparte între sotia supraviețuitoare 1/2 și unchi 1/2.
Acuma ca a murit unchiul, nu il mosteneste sotia fiului, desigur.
Ce mostenitori mai are unchiul? Mai are frati, surori în viata? Mai are și alți nepoți în afara de dvs?
Dacă nu a mai avut frati în afara de ascendentul dvs care și dacă acesta nu mai e în viata, mosteniti dvs tot ce avea unchiul.
gi-jane2, moderator
Ceea ce nu inteleg si nu remarca nimeni desi am mentionat, este ca apartamentul respectiv a fost cumparat anterior casatoriei de fiul care a decedat anul trecut si care are sotia supravietuitoare.
Sa punctez mai cpncret, daca am un bun anterior casatoriei, el devine comun (sotilor) dupa casatorie? Eu unul stiu ca un bun mobil sau imobil avut anterior de un sot nu devine comun si implicit nu se imparte in cote cu sotia