avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice coerent, ...

Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice coerent, sper sa ma ajutati.
Unchiul meu (fratele mamei) a decedat recent si a carui sotie a decedat cu cca 20 ani in urma, a avut un singur fiu casatorit fara copii care a decedat cu un an inainte si are sotia supravietuitoare.
Fiul unchiului meu (verisor primar) a detinut un apartament cumparat inaintea casatoriei.
Nu exista testament.
Ce drepturi are sotia supravietuitoare in urma decesului celor doi?
Ultima modificare: Miercuri, 4 Octombrie 2023
mateidonea, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:29, 5 Octombrie 2023
Deci au murit: fiul, mama, unchiul.
Unchiul nu era tatăl fiului.
Moștenitorii fiului sunt soția (1/2) si mama (1/2).
Moștenitorii mamei sunt: unchiul (1/2 din jumatatea mamei, adica 1/4) și fratii/surorile mamei sau nepoții de la frati/surori (1/2 din jumatatea mamei, adică 1/4).
Moștenitorii unchiului sunt rudele acestuia: frati/surori, nepoți de la frati/surori, care vor dobândi cota sa de 1/4.
Da, scuze, unchiul era tatal fiului
ordinea deceselor a fost: mama (matusa mea), fiul (verisor) unchiul meu
Mie mi se pare simpla treaba, ce a avut mama care q murit acum 20 de ani , se transmite și imparte între unchi și fiu( unchiul 1/4, fiul 3/4.
Ce a avut fiul, se imparte între sotia supraviețuitoare 1/2 și unchi 1/2.
Acuma ca a murit unchiul, nu il mosteneste sotia fiului, desigur.
Ce mostenitori mai are unchiul? Mai are frati, surori în viata? Mai are și alți nepoți în afara de dvs?
Dacă nu a mai avut frati în afara de ascendentul dvs care și dacă acesta nu mai e în viata, mosteniti dvs tot ce avea unchiul.
Ultima modificare: Joi, 5 Octombrie 2023
gi-jane2, moderator
Ceea ce nu inteleg si nu remarca nimeni desi am mentionat, este ca apartamentul respectiv a fost cumparat anterior casatoriei de fiul care a decedat anul trecut si care are sotia supravietuitoare.
Sa punctez mai cpncret, daca am un bun anterior casatoriei, el devine comun (sotilor) dupa casatorie? Eu unul stiu ca un bun mobil sau imobil avut anterior de un sot nu devine comun si implicit nu se imparte in cote cu sotia

Alte discuții în legătură

Cota parte fiu neadoptat dupa deces mama si apoi sot, sotul fiind proprietar inainte de casatorie alex_sole alex_sole Buna seara, Situatia e urmatoarea: Unchiul avea casa pe numele lui de multi ani la momentul casatoriei cu sotia. Sotia unchiului a murit inaintea acestuia, ... (vezi toată discuția)
Succesiune /informatii bluesky1 bluesky1 este vorba despre o situatie mai complicata: fratele mamei a murit acum cativa ani, in urma lui a ramas sotia lui ( nu s -a facut succesiune dupa el), anul ... (vezi toată discuția)
Soț supraviețuitor Dragoș441 Dragoș441 Soț și Soție căsătoriți de peste 40 de ani Ea, decedata și soțul supraviețuitor Bunuri: Casa moștenită de la mama decedatei. Nu au copii, ... (vezi toată discuția)