Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice coerent, ...

Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice coerent, sper sa ma ajutati.
Unchiul meu (fratele mamei) a decedat recent si a carui sotie a decedat cu cca 20 ani in urma, a avut un singur fiu casatorit fara copii care a decedat cu un an inainte si are sotia supravietuitoare.
Fiul unchiului meu (verisor primar) a detinut un apartament cumparat inaintea casatoriei.
Nu exista testament.
Ce drepturi are sotia supravietuitoare in urma decesului celor doi?
mateidonea, utilizator
Eu unul stiu ca un bun mobil sau imobil avut anterior de un sot nu devine comun si implicit nu se imparte in cote cu sotia

nici nu devine comun, daca traia si divortau, sotia nu lua nimic, fiind bun propriu, dar asta nu are nicio legatura cu mostenirea. Vorbim de 2 lucruri diferite.
Daca era bun propriu, nu inseamna ca sotia nu mosteneste
Soția supraviețuitoare are drept la moștenire.
Iar moștenirea include și bunurile proprii ale defunctului.

Caracterul de propriu sau comun al unui bun prezintă importantă în timpul vieții proprietarului sub aspectul unui eventual divorț, în sensul ca bunurile proprii nu se împart la partaj.
De asemenea, proprietarul poate dispune singur de bunurile proprii, după cum doreste.