avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice coerent, ...

Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice coerent, sper sa ma ajutati.
Unchiul meu (fratele mamei) a decedat recent si a carui sotie a decedat cu cca 20 ani in urma, a avut un singur fiu casatorit fara copii care a decedat cu un an inainte si are sotia supravietuitoare.
Fiul unchiului meu (verisor primar) a detinut un apartament cumparat inaintea casatoriei.
Nu exista testament.
Ce drepturi are sotia supravietuitoare in urma decesului celor doi?
Ultima modificare: Miercuri, 4 Octombrie 2023
mateidonea, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:29, 5 Octombrie 2023
Eu unul stiu ca un bun mobil sau imobil avut anterior de un sot nu devine comun si implicit nu se imparte in cote cu sotia


nici nu devine comun, daca traia si divortau, sotia nu lua nimic, fiind bun propriu, dar asta nu are nicio legatura cu mostenirea. Vorbim de 2 lucruri diferite.
Daca era bun propriu, nu inseamna ca sotia nu mosteneste
Soția supraviețuitoare are drept la moștenire.
Iar moștenirea include și bunurile proprii ale defunctului.

Caracterul de propriu sau comun al unui bun prezintă importantă în timpul vieții proprietarului sub aspectul unui eventual divorț, în sensul ca bunurile proprii nu se împart la partaj.
De asemenea, proprietarul poate dispune singur de bunurile proprii, după cum doreste.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cota parte fiu neadoptat dupa deces mama si apoi sot, sotul fiind proprietar inainte de casatorie alex_sole alex_sole Buna seara, Situatia e urmatoarea: Unchiul avea casa pe numele lui de multi ani la momentul casatoriei cu sotia. Sotia unchiului a murit inaintea acestuia, ... (vezi toată discuția)
Succesiune /informatii bluesky1 bluesky1 este vorba despre o situatie mai complicata: fratele mamei a murit acum cativa ani, in urma lui a ramas sotia lui ( nu s -a facut succesiune dupa el), anul ... (vezi toată discuția)
Soț supraviețuitor Dragoș441 Dragoș441 Soț și Soție căsătoriți de peste 40 de ani Ea, decedata și soțul supraviețuitor Bunuri: Casa moștenită de la mama decedatei. Nu au copii, ... (vezi toată discuția)