Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata dividende

Buna ziua,

Anul acesta am primit plata pentru facturi emise de mine in 2022. Contabilul imi spune ca datorita acestor facturi, dividentele nu pot fi platite in 2023, ci doar la anul, in 2024.
Puteti sa imi confirmati daca este corect?

Multumesc anticipat pentru raspuns,
george-neagu, moderator
Nici vorba ce zice " contabilul " dvs . Nu are nicio legatura faptul ca le-ati incasat acum .

Daca ati incasat ( aveti lichiditati ) si aveti si profit din 2022 sau profit la 30.09.2023 in acest an , puteti lua linistit dividende din aceste profituri in acest an ( OCT , NOI sau DEC ).
Multumesc foarte mult.