avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plata dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plata dividende

Buna ziua,

Anul acesta am primit plata pentru facturi emise de mine in 2022. Contabilul imi spune ca datorita acestor facturi, dividentele nu pot fi platite in 2023, ci doar la anul, in 2024.
Puteti sa imi confirmati daca este corect?

Multumesc anticipat pentru raspuns,
Ultima modificare: Joi, 26 Octombrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: DanGabriel13 , utilizator 16:02, 26 Octombrie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nici vorba ce zice " contabilul " dvs . Nu are nicio legatura faptul ca le-ati incasat acum .

Daca ati incasat ( aveti lichiditati ) si aveti si profit din 2022 sau profit la 30.09.2023 in acest an , puteti lua linistit dividende din aceste profituri in acest an ( OCT , NOI sau DEC ).
Multumesc foarte mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depasire plafon dividende plata cass? buna ziua, eu impreuna ... Andreea9001 Andreea9001 Depasire plafon dividente plata cass? Buna ziua, Eu impreuna cu un asociat (50% si 50%) detinem un SRL infiintat in anul 2020. In perioada 2020-2022 am ... (vezi toată discuția)
Dividente mihaelahory mihaelahory Buna ziua,va rog ajutati-ma, am un srl si unicul asociat vrea sa-si ia dividente,nu stiu ce trebuie sa fac pt asta? (vezi toată discuția)
Scoatere bani din firma Drictz Drictz Am cumparat un SRL cu un spațiu comercial pe care l-am închiriat cu 600 euro/lună, bani pe care îi încaseze cash si pentru eliberez factura si plătesc ... (vezi toată discuția)