Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Depasire plafon dividende plata cass? Buna ziua, Eu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Depasire plafon dividende plata cass? Buna ziua, Eu impreuna ...

Depasire plafon dividente plata cass?
Buna ziua,
Eu impreuna cu un asociat (50% si 50%) detinem un SRL infiintat in anul 2020. In perioada 2020-2022 am realizat un profit de 86000 lei, profit ce nu a fost distribuit. Avand in vedere modificarile legislative ce vor intra in vigoare din 2023 doresc sa distribui si sa repartizez profitul insa fara plata cass.
Exista vreo varianta din punct de vedere contabil sa distribuit si sa repartizez dividendele, fara a platii cAss?
Eu am doua variante insa rog sa mi se confirme care este ok din punct contabil?
1. Distribuire intregul profit pana la sf anului 2022, plata impozitului aferent de 5% si incasarea profitului pe etape (sub plafonul de 30600 lei) o parte anul acesta, si o parte la inceputul anului viitor,
2. Distribuirea intregului profit pana la sf anului 2022, plata impozitului aferent de 5% si incasarea profitului pe etape anul acesta, o parte sub plafon in octombrie, si o alta parte in noiembrie.
Care considerati ca este cea mai buna varianta pentru evitarea platii Cass?
Va multumesc!
Prima varianta. plata dividendelor in anul 2022 sub plafonul de 30.600 si diferenta se plateste in anul 2023.
A doua varianta nu se ia in calcul deoarece plafonul se calculeaza anual, nu lunar.
DA!PRIMA VARIANTA.