Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunicii mei dețineau un loc de veci la cimitirul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunicii mei dețineau un loc de veci la cimitirul municipal. ...

Bunicii mei dețineau un loc de veci la cimitirul municipal. Bunica a decedat în 1992 iar bunicul în 2018. Plata concesiunii locului a fost făcută integral (complet) până la data decesului bunicului. Mama mea a rămas în viață până în 2022, dar nu a făcut succesiunea după moartea tatălui. Am făcut-o eu după mama la notariat și am moștenit cota 1/1 (tatăl meu fiind renunțător). Am un act vechi făcut de bunica mea al locului de veci (1989). Atât. Succesiunea nu a inclus și acest lucru.
Pe placa de mormânt - în dreptul numelui bunicului meu aș dori să se scrie data decesului (mama nu a apucat să facă acest lucru). Am înțeles cumva că ar trebui să devin aparținător/moștenitor (?) și apoi să pot chema pe cineva din administrația cimitirului să înscrie acele date. Cum aș putea să fac acest lucru? Mulțumesc.
Cu certificatul de mostenitor mergeti la cimitir si preluati concesiunea locului de veci, contracost.
Vă mulțumesc foarte mult .