Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună tuturor. Mă aflu într-o situație nu prea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună tuturor. Mă aflu într-o situație nu prea fericită. ...

Bună tuturor. Mă aflu într-o situație nu prea fericită. Eu împreună cu soțul meu nu prea ne mai înțelegem . Avem împreună o fetiță în vârstă de un anișor . Nu știu dacă îmi doresc să divorțez exact , mă simt foarte dezechilibrata sentimental. Am sa va povestesc despre viața mea alaturi de el . El ca persoana este destul de calm, muncitor, nu este un tata foarte absent , dar este lipsit de compasiune și pasiune . Nu îmi arată niciodată afecțiune, siguranță , motivare sau încurajare . De a lungul ai cei 5 ani de relație i am tot căutat scuze , cum că sunt frustrări legate din copilărie, cum că așa este felul lui , diverse .. dar am obosit , simt că la cat de mult incerc sa ofer și să îl iubesc nu primesc niciodată înapoi același sentiment, iar asta m-a secat și nu îmi mai găsesc locul alaturi de el .. am ales sa fac multe sacrificii din iubire pentru el , dar el nu le-a considerat niciodată destul de importante . De cele mai multe ori mă simt singura langa el , nu comunicăm, nu povestim sau râdem împreună, este totul plictisitor. Mi am dorit sa reparam de multe ori situația dintre noi, dar el nu vede niciodată problema și îmi spune că eu am o problemă psihologică și că ar trebui sa mă vadă un medic , este umilitor de fiecare dată când mi-o spune , dar nu știu ce ar trebui sa aleg pentru mine . Îmi doresc o viață liniștită alaturi de fetiță mea , și eu muncesc, iar când o fac are grija de ea mama mea , iar eu lucrez de acasă . Ajutați mă cu un sfat , deoace simt că le am incercat pe toate ...
Ganditi-va daca il mai iubiți sau nu. Daca vreti sa.mai incercati, mergeti la terapie de cuplu, macar și pt ca să va dati seama daca e cazul sa mai continuati sau nu.
Dacă simțiți acum ca nu mai aveti motive sa luptați pt aceasta căsnicie divortati. Stati de vb si ci sotul și vedeți care e poziția lui. Daca zice ca nu are nevoie de terapie ,ca problemele sunt la dvs, cauza e pierduta și nu are rost sa insistati.
Viata e scurta, avem dreptul ca atat cat e, sa o trăim fericiți sau măcar liniștiți.
gi-jane2, moderator
Trăiți niște stări periculoase care pot conduce la depresie și ulterior la gesturi necugetate.
Contactați un avocat și discutați în detaliu procedura desfacerii căsătoriei.
Cred ca o sa fiti mai linistita când nu o sa mai aveti așteptări din partea soțului, referitoare la relația cu dvs, acestea rezumandu-se dupa divort strict la relația lui cu copilul.
Stimata @LauraT , oare nu la dvs. e problema ( a NU se citi vina ) ? Spuneti ca , in 5 ani de relatie , i-ati tot gasit scuze pentru ca nu se comporta asa cum dvs. considerati ca ar trebui sa se comporte . Deci , el e constant , dvs. incercati sa-l “ inghesuiti “ intr-un “ pat al lui Procust “ , vreti un sot care sa fie ceea ce nu e ... Poate are o fire mai rece , mai rezervata , mai introvertita ... Asta nu inseamna neaparat ca nu va iubeste , ci ca e mai retinut in manifestari . Vapaia din perioada “ facutului de curte “ NU dureaza de-a lungul intregii vieti , nu asa functionam noi , oamenii , ea se transforma in iubire mai asezata , dar - poate - mult mai profunda , cea care dureaza o viata ... Ganditi-va la un foc de lemne , daca arde accelerat , in scurt timp lemnele se consuma complet si se stinge , nu mai ramane decat cenusa . Daca , dupa ce se aprinde arde mai potolit , jarul dureaza indelung . Casnicia nu consta numai in pasiune , chiar daca e bine sa fie si ea prezenta , ci in multitudinea de gesturi - mai mari , mai marunte - din viata de zi cu zi , dar care iti dau placerea si dragul de a fi cu partenerul/partenera . Si , pe langa asta , de prietenia dintre dvs. , doi ... Presupun ca sunteti in concediu de crestere a copilului , deja de o buna bucata de vreme , sa stiti ca statul acasa si “ ingustarea “ relatiilor mamei cu restul lumii , schimbarea in mare masura a vietii cotidiene , a preocuparilor , nu e o perioada prea fasta pentru femei , din acest punct de vedere ... Daca ati inceput sa va simtiti nemultumita , sa va puneti intrebari , sa simtiti frustrari , e clar ca ceva scartaie , si nu e neaparat vina cuiva . Poate doar “ v-a trecut “ de el , e si asta o posibilitate , si aveti acest drept , pur-si-simplu sa nu va mai regasiti in casnicie ... mai ales ca ziceti “ la cat de mult incerc sa ofer si sa il iubesc “ ... Ia nu mai incercati , nu va mai straduiti , toate astea ar trebui sa vina “ de la sine “ , fara sa contabilizati cat pune unul si cat celalalt in aceasta relatie . Si , daca simtiti ca , fara aceasta stradanie , fara efort nu merge , probabil ca e timpul sa o intrerupeti ... Astea ar fi - in opinia mea - ce ar trebui sa clarificati - cu ajutor profesionist sau fara , cu o prietena in a carei judecata aveti incredere , sau chiar de una-singura daca puteti - si sa luati cea mai buna decizie ... Fiti inteleapta ...
CHKa, utilizator