Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit trim 1 2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit trim 1 2010

Daca firma a avut in trim 1 2009 profit, si in trim 1 2010 este pe pierdere, se plateste impozitul minim fiindca este pe pierdere sau impozitul anticipat, adica acelasi impozit pe profit ca in 2009 trimestrul 1 ?
Incepand cu anul 2010 contribuabilii vor fi obligati sa declare si sa efectueze trimestrial plati anticipate, in contul impozitului pe profit anual, in suma de o patrime din impozitul pe profit datorat pentru anul precedent, actualizat cu indicele de inflatie, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului pentru care se efectueaza plata. Impozitul pe profit pentru anul precedent, pe baza caruia se determina platile anticipate, este impozitul pe profit datorat conform declaratiei 101 privind impozitul pe profit pentru anul precedent, fara a lua in calcul platile anticipate efectuate in acel an.
Deci chiar daca in primele 3 luni ale anului 2010 firma este pe pierdere plateste impozitul pe profit de anul trecut din primele 3 luni ?
adriantemax, utilizator
Da
si peste 1 an se regularizeaza si rezulta "de primit suma x" fiindca firma a fost in pierdere 1 an ( ca exemplu)
Da (teoretic). Sa vedem ce va fi pana la sfarsitul anului.