Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 5% in 2024 pentru antecontract imobiliare in 2023
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 5% in 2024 pentru antecontract imobiliare in 2023

Buna ziua, am o intrebare, in 2023 am semnat o promisiune de vanzare cumparare cu TVA 5% pentru un imobil semifinisat.

Vreau sa stiu daca o sa il achizitionez in 2024, TVA-ul o sa fie 5% sau 19%?

Intreb pentru ca stiu ca exista o derogare, dar exista definitia de "locuinta", iar imobilul nu este "locuinta" deoarece nu are finisaje interioare.

Multumesc frumos!
alex_icb, utilizator
Daca locuinta cf contractului va fi livrata astfel :

" locuinţe care în momentul livrării pot fi locuite ca atare reprezintă locuinţele care la data livrării îndeplinesc următoarele condiţii:

- deţinătorii acestora au acces liber individual la spaţiul locuibil, fără tulburarea posesiei şi a folosinţei exclusive a spaţiului deţinut de către o altă persoană sau familie;

- au acces la energie electrică şi apă potabilă, evacuarea controlată a apelor uzate şi a reziduurilor menajere;

- sunt formate cel puţin dintr-un spaţiu pentru odihnă, un spaţiu pentru pregătirea hranei şi un grup sanitar, indiferent care sunt dotările existente şi gradul de finisare la data livrării.

atunci se va aplica cota redusa de 5% , dar obligatoriu livrarea sa fie facuta pana la 31.12.2024.
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal