avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 5% in 2024 pentru antecontract imobiliare in 2023
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 5% in 2024 pentru antecontract imobiliare in 2023

Buna ziua, am o intrebare, in 2023 am semnat o promisiune de vanzare cumparare cu TVA 5% pentru un imobil semifinisat.

Vreau sa stiu daca o sa il achizitionez in 2024, TVA-ul o sa fie 5% sau 19%?

Intreb pentru ca stiu ca exista o derogare, dar exista definitia de "locuinta", iar imobilul nu este "locuinta" deoarece nu are finisaje interioare.

Multumesc frumos!
Ultima modificare: Marți, 14 Noiembrie 2023
alex_icb, utilizator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 11:44, 27 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca locuinta cf contractului va fi livrata astfel :

" locuinţe care în momentul livrării pot fi locuite ca atare reprezintă locuinţele care la data livrării îndeplinesc următoarele condiţii:

- deţinătorii acestora au acces liber individual la spaţiul locuibil, fără tulburarea posesiei şi a folosinţei exclusive a spaţiului deţinut de către o altă persoană sau familie;

- au acces la energie electrică şi apă potabilă, evacuarea controlată a apelor uzate şi a reziduurilor menajere;

- sunt formate cel puţin dintr-un spaţiu pentru odihnă, un spaţiu pentru pregătirea hranei şi un grup sanitar, indiferent care sunt dotările existente şi gradul de finisare la data livrării.

atunci se va aplica cota redusa de 5% , dar obligatoriu livrarea sa fie facuta pana la 31.12.2024.
Ultima modificare: Luni, 27 Noiembrie 2023
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lipsa de folosinta expertiza Alexandru-Mugur Ionescu Alexandru-Mugur Ionescu Care este baza legala de calcul pentru lipsa de folosinta folosita de un expert in constructii ? Instanta a dispus o asemenea expertiza de catre un expert ... (vezi toată discuția)
Va trebui să achit diferența de tva până la 9%? Ovidiu_t Ovidiu_t Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, dacă am plătit apartamentul integral în 2023, iar contractul de vânzare-cumpărare urmează să-l semnez cu dezvoltatorul ... (vezi toată discuția)
Spatiul locuibil ovidiu78tz ovidiu78tz Va rog sa ma lamuriti daca sunteti amabili care este definitia spatiului sau a imobilului locuibil deoarece la aplicarea TVA de 5% unul ditre criterii este ... (vezi toată discuția)