Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal nedeclarare date Politia Locala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal nedeclarare date Politia Locala

Am primit prin posta de la politia locala un proces verbal prin care mi se comunica ca nu am respectat obligatia de a comunica datele de identificare ale persoanei (art 39/1 din OUG 195/2002) care a parcat neregulamentar. S-a aplicat sanctiunea conform art 102 alin. 1 pct 14 din OUG 195/2002, 1305 lei amenda + 9 puncte-amenda..
Fapta a avut loc in august 2023. In procesul verbal se mentioneaza ca notificarea a fost trimisa prin posta cu confirmare de primiere. Nu am avut notificare in parbriz.
Realitatea este ca nu a ajuns niciodata, altfel as fi luat-o de la posta cum am luat si acest proces verbal.
Lucruri care par ciudate, dar probabil nu sunt:
1. este greu de citit si inteles procesul verbal
2. nu se poate achita la jumatate in 15 zile (este trasa o bara acolo)
3. nu exista martorul asistent (necompletat)

Vreau sa contest acest proces verbal pentru ca avizul de la posta nu a venit niciodata pentru parcarea neregulamentara (altfel il ridicam ca si pe acesta), dar imi este neclar in baza carei legi sau prin ce pot argumenta.
Parcarea neregulamentara a fost in Sectorul 2, locuiesc in sectorul 5, iar procesul verbal este de la Primaria Municipiului Bucuresti Directia Generala de Politie Local si Control si imi este neclar daca pot depune contestatia la Judecatoria Sectorului 5, sau trebuie 2 sau a Bucurestiului.
popescuandrei1, utilizator
1. Initial, asa cum a venit acest PV de sanctionare (a "proprietarului necooperant") , ar fi trebuit sa vina si o solicitare scrisa din partea politiei locale pentru comunicarea acelor date, conform art. 39 din OUG 195/2002. Pe acelasi traseu postal. Doar asta puteti contesta, ca nu a fost indeplinita procedura de la art. 27 din OG 2/2001 :
Articolul 27
Comunicarea procesului-verbal se face prin poștă, cu aviz de primire, sau prin afișare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operațiunea de afișare se consemnează într-un proces-verbal, semnat de cel puțin un martor.
[ link extern ]
2. Nu trebuia sa vina nici un aviz pentru parcare neregulamentara, pentru ca nu se cunoaste soferul vinovat.
3. Nu mai puteti plati la jumatate din minim in 15 zile, pentru ca s-a modificat codul rutier, pentru sanctiunea de la art. 102, alin 1 pct. 14 din OUG 195/2002 s-a eliminat aceasta optiune.
Articolul 109^1
În cazul contravențiilor prevăzute la art. 102 alin. (1) pct. 14 și la art. 105 pct. 10 nu sunt aplicabile dispozițiile art. 28 alin. (1) din Ordonanța Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare.
[ link extern ]
4. Nu era nevoie de nici un martor asistent, e foarte posibil sa existe proba foto a masinii parcata neregulamentar.

E posibil sa fi fost plecat in concediu si sa fi "ratat" acea comunicare, trebuie sa verificati la posta daca ati mai primit ceva in august, sau mai tirziu, intr-o alta luna ulterioara.

latka, utilizator