Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Instiintare parcare neregulamentare in parbriz
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Instiintare parcare neregulamentare in parbriz

Buna ziua,

Tocmai ce am primit un premiu de parcare neregulamentare in parbriz in care scrie ca la data de xxx la ora xxx autoturismul cu numarul de inmatriculare xxx a parcat neregulamentar,ceea ce constituie contraventie bla bla si se pedepseste cu 2-3 puncte amenda si 2 puncte penalizare. Mai departe ar trebui sa ma prezint la sediul politiei specificat in instiintare, cu buletin, permis si talon...probabil pentru a-mi ridica premiul
Intrebarea este: daca nu ma prezint, ce se poate intampla? Pe acea instiintare sunt trecute doar: data, ora, nr de inmatriculare si numele agentului de la politia locala. Mentionez ca masina nu este pe numele meu.

O zi buna !
OUG 195/2002 Articolul 102 alin (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
14. necomunicarea de catre proprietarul sau utilizatorul unui vehicul, la solicitarea politiei rutiere, a identitatii persoanei careia i-a incredintat vehiculul spre a fi condus

(4) Clasele de sanctiuni sunt urmatoarele:
d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amenda;

Daca era vorba de suspendare carnet poate merita sa ignorati o asemenea solicitare. Dar de la 2 puncte amenda sa ajungeti la 9 (sau chiar 2o la maximul de amenda) nu renteaza.
Asta doar daca doriti a faceti un rau proprietarului masinii care va primi amenda de mai sus conform cu art 102 alin pct 14 din OUG 195/2002 -
Gheorghe Florin a scris:

14. necomunicarea de catre proprietarul sau utilizatorul unui vehicul, la solicitarea politiei rutiere, a identitatii persoanei careia i-a incredintat vehiculul spre a fi condus

Solicitarea este facuta prin "afisare" de catre politia locala, politie care nu este "rutiera".

Din cate cunoasc modalitatea de comunicare prin "afisare" pe parbriz nu este legiferata, instiintarea respectiva poate fi luata de vant sau de vreun binevoitor.

Comunicarea identitatii persoanei care a condus autorvehculul se face numai la solicitarea politiei rutiere, conform oug 195.

Prin Decizia nr. 11/2017, ÎCCJ (Complet RIL) a admis recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului și, în consecință, a stabilit că:

În interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 și art. 105 pct. 10 din O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prin raportare la dispozițiile art. 7 lit. h) din Legea poliției locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările și completările ulterioare, doar agentul constatator din cadrul poliției rutiere are competența de a solicita proprietarului sau deținătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identității persoanei căreia i-a încredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum și de a aplica sancțiunile contravenționale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relațiilor solicitate.

sursa:
[ link extern ] /

[ link extern ]

Instiintarea a fost lasata in parbriz de politia locala !
Gheorghe Florin a scris:

Deci sa inteleg ca aruncam la gunoi instiintarile poliției locale ( pe jos nu e civilizat)!

NU.

Invitatiile politiei locare au fost emise în baza prevederilor art. 20, alin. (1), lit. b din Legea 155/2010 a Poliţiei Locale, unde se stipulează că poliţistul local are dreptul: să invite la sediul Poliţiei Locale persoanele a căror prezenţă este necesară pentru îndeplinirea atribuţiilor, prin aducerea la cunoştinţă, în scris, a scopului şi a motivului invitaţiei.

E foarte e adevarat insa ca Decizia nr.11/2017 cat si OUG 195/2002 prin art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 cat şi art. 105 pct. 10 d stabileste clar ca politistul rutier este cel poate solicta solicita proprietarului sau deţinătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul.