avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Mama și cu tata dețin o casa( ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Mama și cu tata dețin o casa( parter+etaj 1+etaj ...

Buna seara!
Mama și cu tata dețin o casa( parter+etaj 1+etaj 2+pod) și vor sa lase toata casa fratelui meu eu sa nu primesc nimic.
Noi suntem ambii copii legitimi ai lor și singurii copii.
Ce pot face mai departe?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 15:36, 4 Ianuarie 2024
Deocamdată, nimic, cât timp părinții trăiesc.
Mai departe, depinde cum i-o "lasă" fratelui. Prin vânzare/donatie/întreținere/renta viagera/testament etc etc
Prin orice fel iar lasă casa inafara de actul de vânzare care trebuie sa fie legal suma transferata cât costa casa, eu pot contesta orice act?
Adică îmi vreau jumătate din casa cât e dreptul meu.
Nu puteți contesta orice act.
Puteți "contesta" doar liberalitatile, actele cu titlu gratuit (donația sau testamentul). Și asta numai după decesul părinților și dacă aceștia nu mai au alte bunuri și ii dau tot fratelui dvs
Insa chiar și asa, tot ce puteți obține este rezerva succesorala (care e jumătate din cota legala).
Adică maximum 1/4.

Contractul de întreținere presupune acordarea îngrijirii (îmbrăcăminte, încălțăminte, hrana, medicamente, plata facturilor, intervenții chirurgicale, deplasări etc etc) pe timpul vieții, în schimbul imobilului.
Contractul de renta viageră presupune plata unei rente lunare, sub forma unei sume de bani, pana la decesul părinților, în schimbul imobilului.
Aceste contracte sunt acte cu titlu oneros și presupun avansarea unor cheltuieli.
Practic, fratele dvs își plătește casa sub forma asigurării celor necesare traiului părinților sau sub forma plății rentei.
Pe acestea nu le puteți "contesta" decât dacă dovediți ca fratele dvs nu si-a executat obligațiile contractuale.
Și tot după decesul părinților.
Cat timp ei trăiesc, dvs nu aveți nicio calitate.
Ultima modificare: Joi, 4 Ianuarie 2024
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vânzare casă moștenită către fiu. este o modalitate sigură de a transmite proprietatea, sau contractul poate fi atacat de către moștenitorul rezervatar, după decesul vânzătorului? cataleata cataleata Buna ziua, Tatal meu are grija de bunica ramasa in viata si de gospodaria acesteia,el fiind singurul mostenitor,fratele lui fiind infiat de strabunici. Eu ... (vezi toată discuția)
Donatie amliw amliw Am primit 1000mp teren intravilan ca donatie cu acte notariale de la tatal meu in anul 2009, as vrea sa incep constructia unei case pe acel teren, intrebarea ... (vezi toată discuția)
Declaratie de renuntare la drept GAGIU1982 GAGIU1982 Buna ziua, vreau sa-l despagubesc pe fratele meu pentru casa care ne va ramane noua dupa moartea parintilor. Ce fel de acte trebuie sa facem? O sa-i dau o ... (vezi toată discuția)