Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Referitor la legea 239/06.11.2020
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Referitor la legea 239/06.11.2020

Buna ziua, referitor la legea 239/06.11.2020 prin care se stabileste ca angajatorul poate suporta costurile cu educatia timpurie a copiilor angajatilor companiei in limita a 1500 de lei / copil, nu imi este clar modul in care aceasta suma este suportata sau nu de catre companie. In lege scrie ca aceasta suma in limita maxima de 1500 de lei se scade din impozitul pe profit. M-ar ajuta o clarificare in acest sens, pentru a intelege daca aceasta suma reprezinta sau nu o cheltuiala in plus pentru companie. Ca exemplu, daca compania are un impozit pe profit datorat de 10000 lei, din aceasta valoarea poate sa scada integral suma de 1500 de lei ( costul gradinitei) si sa ramana datoare cu un impozit de 8500 lei?
george-neagu, moderator
Daca firma are impozit pe profit de 10.000 , cheltuiala de 1500 lei este deductibila de la calculul impozitului dar asta inseamna ca doar 16% e economia din impozit , adica 16% x1500 = 240 lei

Deci va plati la stat impozit : 10.000 - 240 = 9860 lei .

Dar pe de alta parte pt aceasta suma de 1500 lei nu va retine CAS , CASSS si nici impozit pe salariu ( fiiind un venit neimpozabil pt salariat ).