Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am o speță dificilă. Mama unei persoane ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am o speță dificilă. Mama unei persoane a vândut ...

Bună ziua! Am o speță dificilă.
Mama unei persoane a vândut un apartament, iar banii obținuți au fost dați fiicei pentru a cumpăra un nou apartament. "Menționez că nu a fost încheiat nici un act de donație sau de împrumut". Fiica a virat banii cu descrierea tranzacției "cumpărare imobil". Când a trebuit să se facă actul de vânzare cumpărare, mama fiicei dorește să apară în contract ca și proprietar sau coproprietar. A amenințat-o pe fiica dânsei cu chemarea în instanță precum banii virați de fiică sunt ai dânsei (ceea ce este adevarat). Mă interesează câte soluții sunt pentru această speță, care este cel mai plauzibil rezultat!. Se poate face actul de vânzare-cumpărare numai pe numele fiicei, sau mama poate interveni pentru a fi (-și-) dânsa semnatara contractului?!.
Mulțumesc!
awerse, utilizator
mama isi poate cere banii inapoi.