Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am un apartament proprietate personală si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am un apartament proprietate personală si doresc ...

Bună ziua!
Am un apartament proprietate personală si doresc să mă recăsătoresc. Apartamentul vreau să rămană moștenire fiicei mele din prima căsătorie, ea fiind unica moștenitoare . Ce trebuie sa fac in cazul acesta? Din cate am inteles, in cazul decesului apartamentul poate rămâne viitorului soț. Ce trebuie sa fac ca apartamentul să rămână fiicei mele fără sa fie atacată moștenirea.
Da, noul soț întra la moștenire, iar în concurs cu descendenții, cota cuvenita este de 25%. Puteți face testament în favoarea copilului sau vânzarea apartamentului cât încă sunteți în viata.
Ii puteti dona casa pana sa va recăsătoriti, va pastrati drept de uzufruct viager.
gi-jane2, moderator
Bună ziua!
Singurul act neatacabilă este vanzarea-cumpararea către fiica dvs., fara alte clauze: uzufruct, întreținere etc.
Atât donația, cât și testamentul, dar și vânzarea cu diferite clauze fiind liberalități, pot fi atacate de către moștenitorii rezervatari( între care se numără și soțul dvs.) după moartea dvs. pentru că le încalcă rezerva succesorală.
Mulțumesc pentru răspuns
Mulțumesc pt răspuns