avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de proprietari - Ce venituri pot fi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de proprietari - Ce venituri pot fi redirectionate catre Fondul de rulment

Buna ziua.
Intrebarea mea este daca pot fi redirectionate catre Fondul de reparatii al unei asociatii de proprietari sume din categoriile de fonduri constituite la nivelul asociatiei, altele decat Fondul de rulment.
In cadrul asociatiei exista aceste categorii de fonduri, aprobate in AG.
Exista fond reparatii neprevazute, Fond taxe boxe, Fond chirie Fan Courier, etc
Se pot redirectiona sume din aceste categorii de venituri catre Fondul de reparatii? Daca da care este baza legala?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 13:12, 20 Ianuarie 2024
Cred ca mai degrabă unele (dacă nu chiar toate) dintre fondurile enumerate, sau altele de aceeasi natura, sunt ilegale și veniturile respective trebuie să intre în fondul de reparații, asa cum scrie în legea 196/2018, art . 70.


Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Ianuarie 2024
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fonduri suspendate odata cu noua lege a functionarii asociatiilor de proprietarii gambette gambette O consecinta a faptului ca prin intrarea in vigoare a noii legi 196/2018 se abroga L230/2007 si HG1588/2007,ar fi ca fondurile asociatiei de proprietari ... (vezi toată discuția)
Fond de urgență Dental002 Dental002 Bună ziua, Am rugămintea să mă ajutați cu răspunsuri la câteva întrebări. Din câte știu sunt 2 fonduri reținute de asociațiile de proprietari: ... (vezi toată discuția)
Recuperate avans fond fatetare bloc prezent prezent Buna ziua! De 1 an de zile, luna de luna, la intretinere se percep urmatoarele 2 fonduri: fond de reparatii (care se mentine la aceeasi suma de 27 lei/luna) ... (vezi toată discuția)