avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 239 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fonduri suspendate odata cu noua lege a functionarii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fonduri suspendate odata cu noua lege a functionarii asociatiilor de proprietarii

O consecinta a faptului ca prin intrarea in vigoare a noii legi 196/2018 se abroga L230/2007 si HG1588/2007,ar fi ca fondurile asociatiei de proprietari constituite in baza vechii legislatii se vor anula si nu vor fi trecute pe listele de intretinere afisate dupa data intrarii in vigoare a noi legi 196./2018, ratele acestor fonduri !?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 09:20, 22 Octombrie 2018
Fondurile de reparatii si rulment raman, nu se anuleaza odata cu aparitia legii 196/2018.
daca parcurgeti cu atentie disp L nr 196/2018 veti constata ca art 66 al l,art 70 ,art 71,art 72 vizeaza fondul de rulment si de reparatii
Cyan a raspuns "Fondurile de reparatii si rulment raman, nu se anuleaza odata cu aparitia legii 196/2018" In ce priveste fondurile constituite anterior legii 196/2018 cele cu caracter special se vor anula in conditiile expuse in intrebarea mea deci vor fi scoase din lista de intretinere?
Nu se anuleaza si scoate niciun fond si nicio cheltuiala din lista de plata.
De unde ati tras concluzia ca trebuie anulate fondurile si scoase din lista de plata?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fonduri asociatie de proprietari favex favex Legea 196/2018 intra in vigoare la 60 zile de la data publicarii in MO care a fost 30.07.2018, deci in prezent nu se aplica, fiind valabila inca legea ... (vezi toată discuția)
Fond de reparatii imputat ilegal pentru perioada anterioara incheierii contract cumparare AuroraSt AuroraSt Este legal sa fiu obligata la plata fondului de reparatii pe perioada iunie-septembrie 2018 in conditiile in care am incheiat Contractul de cumparare in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua si scuze de deranj. am si eu o intrebare daca ma puteti ... Mih7777 Mih7777 Buna ziua si scuze de deranj. Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta. Miltumesc. In blocul unde locuiesc cineva a vandut apartamentul fiicei lui in ... (vezi toată discuția)