Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Părinții mei au cumpărat un teren cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Părinții mei au cumpărat un teren cu chitanță ...

Bună ziua. Părinții mei au cumpărat un teren cu chitanță de mână în 1958.Ulterior am aflat ca vânzătorul era de fapt un mijlocitor, nefiind proprietarul de drept. In 2023 am deschis CF pe numele meu în baza legii 7/1996 art 13 lit 7. Menționez ca dețin calitatea de moștenitor 100%. Ce se poate face mai departe? Uzucapiune se poate neștiind proprietarul adevărat?
Se poate afla proprietarul real de la primărie, din registrul agricol sau alte evidente. Sau la ocpi sau tot la primărie de verifica dacă s-a emis titlu. Luați legătura cu un expert topograf, va poate ajuta sa obțină aceste informații.
Teoretic, se poate face uzucapiune, dar trebuie analizata situația juridica mai concret.