Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... M-am casatorit cu un cetatean egiptean la ambasada ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

M-am casatorit cu un cetatean egiptean la ambasada Egiptului ...

M-am casatorit cu un cetatean egiptean la ambasada Egiptului din Londra. Certificatul este supralegalizat, cu stampilele ambasadei din Londra si MAE Egiptean.
Pot transcrie certificatul de casatorie la consulatul Romaniei? Sau primaria de domiciliu? Se poate alta primarie in afara de cea de domiciliu? . Multumesc
Cetăţenii români aflaţi în străinătate pot solicita transcrierea care îi priveşte în registrele de stare civilă române de la misiunile diplomatice sau oficiile consulare de carieră ale României, a certificatelor sau extraselor de stare civilă eliberate de autorităţile străine.
[ link extern ]