avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am minimul pe economie și două persoane în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am minimul pe economie și două persoane în întreținere. ...

Am minimul pe economie și două persoane în întreținere. Ce suma trebuie sa primesc pe lângă salariul minim pt că am doua persoane în întreținere?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:46, 24 Ianuarie 2024
De la cine sa primiti? aveti salariul minim a atat aveti,
peste nu va mai da nimeni, nimic si aveti deducere personala, adica vi se retine ceva mai puțin impozit decât dacă nu aveati persoane în intretinere. Declarati angajatorului pe cine aveti în întreținere.
Vedeți calculatoare on line de salariu unde puteți face o simulate.
Dar daca mi se retine ceva mai puțin din impozit așa cum ați mentionat, unde va reflecta asta? Nu primesc banii aceea în salariu daca se retine mai puțin impozit? Mulțumesc!

gi-jane2 a scris:

De la cine sa primiti? aveti salariul minim a atat aveti,
peste nu va mai da nimeni, nimic si aveti deducere personala, adica vi se retine ceva mai puțin impozit decât dacă nu aveati persoane în intretinere. Declarati angajatorului pe cine aveti în întreținere.
Vedeți calculatoare on line de salariu unde puteți face o simulate.

Da, primiti mai mult din brut, adică netul va fi mai mare.
Daca v-ati inteles pt un salariu net, suma aia o veți primi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere personala adinamaria48 adinamaria48 Bună ziua am o întrebare deducerea personala se calculează la venit brut adică la salariul minim pe economie.... Am o persoana în întreținere... Un ... (vezi toată discuția)
Deducere impozit pt copil AndreeaIB AndreeaIB Buna ziua Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza deducerea de impozit pentru copil, cine poate sa ia (unul sau ambii parinti) si care salariu este mai ... (vezi toată discuția)
Salariu net la salariul minim pe economie robert19841209 robert19841209 Buna, am salariul minim pe economie si bani se pun pe card. Azi m-am dus sa verific cardul si aveam pe el numai 550 RON pe luna februarie. Nu ar fii trebuit ... (vezi toată discuția)