Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am minimul pe economie și două persoane în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am minimul pe economie și două persoane în întreținere. ...

Am minimul pe economie și două persoane în întreținere. Ce suma trebuie sa primesc pe lângă salariul minim pt că am doua persoane în întreținere?
De la cine sa primiti? aveti salariul minim a atat aveti,
peste nu va mai da nimeni, nimic si aveti deducere personala, adica vi se retine ceva mai puțin impozit decât dacă nu aveati persoane în intretinere. Declarati angajatorului pe cine aveti în întreținere.
Vedeți calculatoare on line de salariu unde puteți face o simulate.
Dar daca mi se retine ceva mai puțin din impozit așa cum ați mentionat, unde va reflecta asta? Nu primesc banii aceea în salariu daca se retine mai puțin impozit? Mulțumesc!

gi-jane2 a scris:

De la cine sa primiti? aveti salariul minim a atat aveti,
peste nu va mai da nimeni, nimic si aveti deducere personala, adica vi se retine ceva mai puțin impozit decât dacă nu aveati persoane în intretinere. Declarati angajatorului pe cine aveti în întreținere.
Vedeți calculatoare on line de salariu unde puteți face o simulate.

Da, primiti mai mult din brut, adică netul va fi mai mare.
Daca v-ati inteles pt un salariu net, suma aia o veți primi.