Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Deducere personala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Deducere personala

Bună ziua am o întrebare deducerea personala se calculează la venit brut adică la salariul minim pe economie.... Am o persoana în întreținere... Un venit brut 1988 fără sporuri cu sporuri am diferit pe luna 2139
La un salariu brut de 1988 lei vi se retine suma de 696 lei, reprezentand contributii obligatorii, deducerea personala de baza este de 655 lei, iar impozitul pe salariu este de 64 lei. Ar rezulta un venit net de 1228 lei.

La un salariu brut de 2139 lei vi se retine suma de 749 lei, reprezentand contributii obligatorii, deducerea personala de baza este de 610 lei, iar impozitul pe salariu este de 78 lei. Ar rezulta un net de 1312 lei.

Dupa cum observati, deducerea personala nu este o suma fixa, aplicata la salariul minim brut pe tara, este o suma dedusa din venitul baza de impozitare pentru a calcula impozitul pe salariu. Aceasta variaza in functie de venitul obtinut lunar, iar pe masura ce cresc veniturilor, deducerea personala de baza scade.
Mulțumesc pt răspuns. Dar dacă nu primesc valoarea care trebuie la deducere ce ar trebui sa fac. La actul loc de munca am doar 1an și 3 luni...
La stabilirea deducerii personala nu conteaza vechimea in munca. Nu ati mentionat daca vi se acorda tichete de masa/vouchere de vacanta/tichete de cresa. Pentru ca atunci se schimba si algoritmul de calcul a deducerii personale/al impozitului pe salariu.

Teoretic, nu are cum sa nu va acorde deducerea personala corect, deoarece acum toate institutiile din Romania, chiar si societatile mici, utilizeaza programe informatice de contabilitate. Singura situatie in care s-ar putea gresi este atunci cand, dintr-o eroare, nu v-a adaugat persoana din intretinere sau nu a actualizat programul informatic, cu modificarile din ianuarie 2018.
Bună seara am tichete de masa în valoare de 15.