Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Poate ieși mama la pensie dacă are 57 de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Poate ieși mama la pensie dacă are 57 de ani și ...

Bună ziua!
Poate ieși mama la pensie dacă are 57 de ani și i-a decedat soțul anul trecut?
Deși acesta primea pensie de urmaș sau la cat poate ieși la pensie.
Mulțumesc pentru înțelegere!
Are dreptul l;a pensie de urmas la implinirea varstei standard de pensionare prevazuta in anexa 5 a legii 263/2010 daca este nascuta inainte de 01/01/1967, sau anexa 5 din legea 360/2023 daca este nascuta dupa 01/01/1967.