Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reglare index apometre bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reglare index apometre bloc

Buna ziua, am intrebat administratora blocului cum ne reglam indexul la apometre, fiind diferențe foarte mari fata de indexul dat de mine și cel de pe factura( cel de pe factura fiind mai mare chiar și cu 30mc), nu am primit nici un răspuns, iar acum pe luna decembrie a facut factura exact cu indexul dat de mine, fără a se regla cu diferențele de mc de apa.
Ce e de făcut în aceasta situație, sunt foarte mulți metri cubi de apa cu care noi am fost încărcați pe factura si care au dispărut pur și simplu de la o luna la alta, având dovada cu indexurile vechi de pe factura veche.
Mulțumesc frumos pentru eventualele răspunsuri!
Raspunsurile se cer si se primesc nu de la administrator, conform legii :
Articolul 28
(3) Proprietarii din condominii au dreptul să primească explicații cu privire la calculul cotei de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari și, după caz, să o conteste în scris în termen de 10 zile de la afișarea listei de plată. Președintele asociației de proprietari este obligat să răspundă, în scris, la contestație în termen de 10 zile de la primirea acesteia.
(4) În cazul în care președintele sau administratorul nu ia toate măsurile necesare în scopul facilitării accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociației de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv și cenzorul/comisia de cenzori. În situația nesoluționării sau a soluționării necorespunzătoare a solicitărilor notificate în termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa compartimentelor prevăzute la art. 10.
[ link extern ]

30 de metri cubi in plus, pentru o locuinta, e foarte mult, diferente apar la multe asociatii, intre suma de consum data de apometre si valoarea aratata de cel de bransament, dar repartitia pe proprietari nu depaseste citiva metri cubi. Motivele sunt diverse, incepind cu defectiuni reale, pina la furturi ale unor proprietari din retea.
latka, moderator