Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am studiat legea 263/2010 care este in vigoare pana la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am studiat legea 263/2010 care este in vigoare pana la 1 septembrie ...

Am studiat legea 263/2010 care este in vigoare pana la 1 septembrie 2024 . La calculul pensiilor incepand cu anul 2021 la art 102 , al .(5) spune ca valoarea punctului de pensie se majoreaza cu 100% din rata inflatiei ,la care se adauga 45% din cresterea salarului mediu brut din anul precedent .Aceeasi lege 263/2010 cand a intrat in vigoare la art.102, al. (2) spune acelasi lucru (aprope )ca valoarea punctului de pensie se majoreaza cu 100% din rata inflatiei ,la care se adauga 50%din cresterea salarului mediu brut din anul precedent adica din 2011 .Explicati-mi si mie ce s-a modificat in legea noua 360/2023 la valoarea calculului punctului de pensie se spune ca se pierde acel coeficient de corectie de 1,41 este adevarat .Eu in luna aprilie(15.04. 1964) fac 60 de ani cu 40 de ani contributivi cred ca voi opta pentru pensie anticipata partial pe legea 263/2010 sa vad cum se calculeaza.La aceasta pensie anticipata partial se aduna si punctele de stabilitate **( 10,25 puncte)de la 01.09.2024 va rog sa-mi spuneti daca stiti.
Se aduna si punctele de stabilitate.
De unde pot aparea diferente:
-Pe legea 263/2010 in cazul pensiei anticipate partiale nu intra in calcul stagiul asimilat(armata, cursuri universitate de zi, pensie de invaliditate) si se aplica si penalizarea corespunzatoare..
-Pe legea 36o/2023 puteti sa va deschideti dreptul la pensie de limita de varsta.
Carp Mircea, utilizator