avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune de 30 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune de 30 ani

Buna ziua. Detin un teren si o casa prin uzucapiune de 30 ani.Titlul de proprietate il pot obtine peste 10 ani. In aceste conditii doresc sa stiu daca pot sa-mi extind constructia existenta si in acest caz ce acte i-mi trebuiesc. Multumesc pentru ajutor.
Va puteti extinde contructia in limita terenului detina ca urma a constatarii uzucapiunii.
Altminteri , veti putea invoca accesiunea imobiliara artificiala cu privire la constructie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de construire jadzia jadzia Detin terenul si o casa prin uzucapiune de 20 de ani. Stiu ca obtin titlul de proprietate dupa 30 de ani de folosinta dar pana atunci pot construi ceva pe ... (vezi toată discuția)
Intabulare casa veche Kovacs K. Kovacs K. Buna ziua Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez pentru intabularea unei casute(in stare degradata dar reparabila) construita candva an anii 1930-1940 de ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune Ioana197312 Ioana197312 Buna ziua, as dori sa stiu cum pot dobandi o proprietate prin uzucapiune. Detin o casa mostenita de la tatal meu care in acte are suprafata de 50 mp , in ... (vezi toată discuția)