Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contract prestari servicii / contract drepturi de ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contract prestari servicii / contract drepturi de autor?

Buna ziua,

Doresc sa initiez o colaborare pe persoana fizica cu o persoana juridica careia urmeaza sa ii prestez servicii de grafica publicitara, web design etc. in prezent sunt angajat cu contract de munca la o alta companie ( remote) si doresc sa castig mai multi bani pentru a-mi intretine familia. Ce tip de contract ma sfatuiti sa inchie cu aceasta companie si in afara de cei 10% impozit retinut la sursa, ce taxe mai sunt obligat sa platesc avand in vedere ca sunt deja angajat in alta companie care imi plateste contributiile la stat. Astept cu interes feedback-ul dumneavoastra.

Va multumesc
george-neagu, moderator
Bună ziua,

Vă recomand să încheiați un contract de cesiune drepturi de autor (printre altele, este mai avantajos din punct de vedere fiscal).

Toate cele bune,