Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturarea cu sau fara tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturarea cu sau fara tva

Buna ziua,
am urmatoarea situatie privind facturarea cu sau fara TVA.

Casa de expeditii din Romania factureaza o firma cu sediul din UK.
Firma din UK lanseaza comenzi de productie catre o companie din Romania.
Casa de expeditii le intermediaza transportul din Romania catre tari din UE si non-UE si totodata preia marfa din tari UE si non-UE si o transporta atat in UE cat si in afara UE.
Casa de expeditii nu factureaza expeditorul sau destinatarul ci firma din UK.
Care este regimul TVA in aceste situatii.

Multumesc!

george-neagu, moderator