Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA operatiune triangulara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA operatiune triangulara

cum factureaza o firma rezidenta in RO catre o firma nerezidenta din Tunisia, cu expedierea marfii catre o terta firma nerezidenta din Franta? daca firma din Tunisia nu are cod TVA in UE, atunci se aplica pe factura catre Tunisia cota TVA din Ro, 24%?
Pentru a va putea da un raspuns la intrebarea dvs. trebuie sa dati mai multe detalii, cum ar fi cine transporta marfa? Daca firma din Romania pune la dispozitie marfa in Romania atunci aceasta opertiune reprezinta o livrare interna, nu conteaza unde ajunge ulterior marfa, firma sau transportatorul care preia marfa avand obligatia sa se inregistreze din punct de vedere al TVA in Romania, daca firma din Romania transporta marfa direct in Franta, atunci operatiunea reprezinta o livrare intracomunitara si daca se comunica un cod valid de TVA nu se factureaza cu TVA, iar daca nu se comunica un cod valid de TVA se factureaza cu TVA.
Va multumesc pentru raspuns, am inteles asa: nu am primit cod TVA deci factura emisa cu TVA; conditia de livrare este EXW sediul firmei din Ro si transportator este o firma rezidenta (comisionar vamal).