Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, am o situatie in care as dori sa stiu daca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, am o situatie in care as dori sa stiu daca in cazul ...

Buna ziua,am o situatie in care as dori sa stiu ,daca in cazul in care intr-o casatorie unul din parteneri se afla in BIGAMIE, iar in timpul casatoriei se cumpara un apartament pe numele ambilor soti, poate fi anulat partial intrucat doar unul a contribuit financiar la achizitionarea acestuia dar cat si bigamia din acesta casatorie,fiind si dovezi.Va multumesc anticipat pentru raspuns
Nu poate fi anulat atata timp cat sunt casatoriti in regimul comunitatii de bunuri.

El va fi bun comun, iar daca una din parti doreste sa dovedeasca o contributie mai mare sau exclusiva la dobandirea bunului o poate face in cadrul unui proces de partaj.

Bigamia nu poate constitui decat motiv de divort.

Pentru mai multe detalii in legatura cu situatia concreta e bine sa consultati un avocat.
AV. GABRIELA GERBER, Avocat