avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... prfotectie web site
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

prfotectie web site

va salut....am si eu cateva intrebari....
1 Cum pot sa protejez un web-site ?
2 Ce anume se protejeaza...continutul, grafica...structura informatiei...
3 Daca se intampla ca site-ul meu sa semene cu unul existent....cum pot fi tras la raspundere...care sunt consecintele...

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters478 , utilizator 00:15, 9 Septembrie 2007
de tras la raspundere poti fi tras , parerea mea, in temeiul Legii nr.8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare.
1. prin simpla mentiune a "copyrights reserved to...."
2. tot continutul website-ului e protejat (grafica, informatii, aranjare, etc)
3. poti fi tras la raspundere numai in situatia ca ai copiat modelul lor, ca nu exiat acel model in alta parte unde sa fie diponibil free sau contracost, precum si daca ai copiat informatiile din acel website
Protectia este data de combinatia dintre protectia acordata de drepturile de autor si cea acordata de desenele industriale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prfotectie web site iazoo123 iazoo123 va salut....am si eu cateva intrebari.... 1 Cum pot sa protejez un web-site ? 2 Ce anume se protejeaza...continutul, grafica...structura informatiei... 3 ... (vezi toată discuția)
Prfotectie web site iazoo123 iazoo123 va salut....am si eu cateva intrebari.... 1 Cum pot sa protejez un web-site ? 2 Ce anume se protejeaza...continutul, grafica...structura informatiei... 3 ... (vezi toată discuția)
Inregistrare grafica website osim sau orda? ana_tudose ana_tudose Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie. Grafica site-ului meu a fost furata, la fel ca si conceptul de design al afacerii. Furtul este flagrant si ... (vezi toată discuția)