Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... prfotectie web site
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

prfotectie web site

va salut....am si eu cateva intrebari....
1 Cum pot sa protejez un web-site ?
2 Ce anume se protejeaza...continutul, grafica...structura informatiei...
3 Daca se intampla ca site-ul meu sa semene cu unul existent....cum pot fi tras la raspundere...care sunt consecintele...

Multumesc
de tras la raspundere poti fi tras , parerea mea, in temeiul Legii nr.8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare.
1. prin simpla mentiune a "copyrights reserved to...."
2. tot continutul website-ului e protejat (grafica, informatii, aranjare, etc)
3. poti fi tras la raspundere numai in situatia ca ai copiat modelul lor, ca nu exiat acel model in alta parte unde sa fie diponibil free sau contracost, precum si daca ai copiat informatiile din acel website
Protectia este data de combinatia dintre protectia acordata de drepturile de autor si cea acordata de desenele industriale.