Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CONTRIBUTIA LA ASIGURARILE DE SANATATE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CONTRIBUTIA LA ASIGURARILE DE SANATATE

Va rog tare mult sa ma ajutati!
In cazul unui pensionar care are si un contract de agent de asigurari este OBLIGATORIEcontributia de 5,5 % din venituri la Casa de Asigurari de Sanatate?
Mentionez ca pensia este de 630 ron.
Va multumesc anticipat pentru raspuns .
Desi, pensia dvs. este sub 1000 lei (art. 213 alin. 1 lit h din Legea 95/2006 coroborat cu art. 69 din Codul Fiscal), intrati totusi sub incidenta art. 257 alin. 3 din Legea 95/2006, deoarece realizati si alte venituri in afara pensiei.

LEGEA 95/2006

Art. 213. - (2) Sunt asigurate persoanele aflate în una dintre următoarele situaţii, pe durata acesteia, cu plata contribuţiei din alte surse, în condiţiile prezentei legi:
h) pensionarii, pentru veniturile din pensii până la limita supusă impozitului pe venit;
Art. 257. - (1) Persoana asigurată are obligaţia plăţii unei contribuţii băneşti lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepţia persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).
(2) Contribuţia lunară a persoanei asigurate se stabileşte sub forma unei cote de 5,5%, care se aplică asupra:
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfăşoară activităţi independente care se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar;

(3) În cazul persoanelor care realizează în acelaşi timp venituri de natura celor prevăzute la alin. (2) lit. a) - e), alin. (21) şi la art. 213 alin. (2) lit. h), contribuţia se calculează asupra tuturor acestor venituri.

CODUL FISCAL

Stabilirea venitului impozabil lunar din pensii

Art. 69. - Venitul impozabil lunar din pensii se stabileşte prin deducerea din venitul din pensie a unei sume neimpozabile lunare de 1.000 lei şi a contribuţiilor obligatorii calculate, reţinute şi suportate de persoana fizică.
Ana Muntianu, Consultant fiscal