avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie CASS

Buna ziua,
Sunt un PFA inregistrat in iunie 2009 si am platit 5.5% CASS + 0.85% CM din venitul estimat pentru 2009. Pe langa venitul realizat pe PFA mai am si un venit realizat din cedarea folosintei bunurilor(chirie).
Va rog frumos sa ma lamuriti cum se calculeaza contributia pe anul 2009:
1) 5.5%*(venit real PFA+venit chirie)?
2) 5.5%*(venit real PFA)?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 21:23, 10 Martie 2010
Legea 95/2006

Art. 257. - (1) Persoana asigurată are obligaţia plăţii unei contribuţii băneşti lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepţia persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).
(2) Contribuţia lunară a persoanei asigurate se stabileşte sub forma unei cote de 5,5%, care se aplică asupra:
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfăşoară activităţi independente care se supun impozitului pe venit; dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia, aceasta nu poate fi mai mică decât cea calculată la un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar;
f) veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor, veniturilor din dividende şi dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a) - e), alin. 21 şi art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai puţin de un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar.
care este ultima actualizare a Legii nr. 95/2006?

varianta care o am eu, valabila pentru 2009, prevede o cota de 6,5%, la art. 257, alin 2.
legea 95/2006

ART.257......
(3) In cazul persoanelor care realizeaza in acelasi timp venituri de natura celor prevazute la alin. (2) lit. a) - d) si f), contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri.

Suma veniturilor de la lit. a,b,c,d,f fara cele mentionate la lit.e) (venituri din chirie)
danike a scris:

care este ultima actualizare a Legii nr. 95/2006?

varianta care o am eu, valabila pentru 2009, prevede o cota de 6,5%, la art. 257, alin 2.


Lege nr. 95 din 14/04/2006
Versiune actualizata pana la data de: 27/01/2010

Pentru @iulius dogan:
Avand in vedere ca dvs. realizati si venituri din activitati independente, nu intrati sub incidenta prevederilor art. 257 alin. 2 lit. f [... numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a) - e)].
Multumesc mult pentru raspunsuri

Daca inteleg bine contributia ar fi 5.5%*(venit real PFA)
fara sa intre in calcul si venitul din chirie

Este adevarat?

Alte discuții în legătură

"contributii sanatate" coltex coltex Buna! Stie cineva daca se schimba cota la sanatate la 14% de la 1 Ianuarie 2010; adica 7% angajator si respectiv 7% angajat. Multumesc! (vezi toată discuția)
Persoanele care exercita profesii liberale platesc cass 5,5% sau 6,5% Georgeta U.A. Georgeta U.A. Buna ziua Potrivit art. 257 alin.2 lit.a din legea 95/2006 Începând cu 1 iulie 2008, cotele prevazute la art. 257 vor fi urmatoarele: ART. 257 ... (vezi toată discuția)
Taxe sanatate - obligatorii ? Adela Ion Adela Ion Buna ziua ! va rog sa-mi spuneti daca este obligatorie contributia la sanatate atunci cand ai contract de drepturi de autor, dar si un contract cu carte de ... (vezi toată discuția)