Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Termen decizie pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Termen decizie pensionare

Buna ziua,

Unde este reglementa termenul de incetare a raportului de munca intre angajator si angajat in sensul ca angajatul poate sa mai lucreze in unitate pana la aparitia deciziei de pensionare.Va multumesc anticipat.
Art.41 alin.6 din legea 19/2000
1. Din Legea 19/2000:
Art.41(6) În situaţia asiguraţilor care au depus cerere de pensionare, angajatorii acestora nu pot dispune încetarea raporturilor de muncă, de serviciu sau a calităţii de membru cooperator, după caz, în vederea pensionării, decât după primirea deciziei de admitere a cererii de pensionare.

2. Din Codul muncii:
Art. 56. - Contractul individual de munca inceteaza de drept:
d) la data comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de varsta, pensionare anticipata, pensionare anticipata partiala sau pensionare pentru invaliditate a salariatului, potrivit legii;