Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Continuare cim pana la comunicarea deciziei de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Continuare cim pana la comunicarea deciziei de pensionare

5)Asiguraţii care îndeplinesc condiţiile prevăzute de prezenta lege pentru obţinerea unei pensii pentru limită de vârstă, cu excepţia pensiei anticipate şi a pensiei anticipate parţiale, îşi pot continua activitatea numai cu acordul angajatorului, în condiţiile legii.
(6)În situaţia asiguraţilor care au depus cerere de pensionare, angajatorii acestora nu pot dispune încetarea raporturilor de muncă, de serviciu sau a calităţii de membru cooperator, după caz, în vederea pensionării, decât după primirea deciziei de admitere a cererii de pensionare.

Legea noua a pensiilor mai prevede aceste lucruri?
Adica angajatorul mai este obligat sa tina angajatul pana acestuia i se comunica decizia de pensionare?
Stiu prevederile CM referitoare la incetarea CIM - art. 56, lit. c.
Nu in cazul in care indeplineste cumulativ conditiile de varsta standard si stagiu minim de cotizare pentru pensionare.
Da in cazul celorlalte categorii: pensie invaliditate, pensie anticipata partial, pensie anticipata, pensie limita de varsta cu reducerea varstei standard.
Art. 56
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
Codul muncii modificat il gasiti pe diferite siteuri si in sectiunea "Documente utile".
yas a scris:

Legea noua a pensiilor mai prevede aceste lucruri?
Adica angajatorul mai este obligat sa tina angajatul pana acestuia i se comunica decizia de pensionare?
Stiu prevederile CM referitoare la incetarea CIM - art. 56, lit. c.

Legea nr.263/2010 nu mai prevede asa ceva ... astfel incat, sunt incidente prevederile art.56 alin.1 lit.c C.mun. referitoare la incetarea de drept a c.i.m. in cazul pensionarii.

Art. 106 (1) din Legea 263/2010 prevede ca cererea de pensionare poate fi ADMISA sau RESPINSA prin DECIZIE emisa de casa de pensii in termen de 45 zile. Daca o cerere de pensionare este respinsa pe ce baza angajatorul dispune incetarea CIM?
Aceasta este prevederea legala in baza caruia inceteaza c.i.m. ..
Art. 56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
.....
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)-j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

Legea nu face nicio distinctie cu privire la ce fel de decizie trebuie sa fie comunicata salariatului pentru a inceta de drept c.i.m. .
1. Conditiile de pensionare pentru limita de varsta sunt simplu de verificat de catre oricine, din Anexa 5 la Legea 263/2010.
- varsta standard de pensionare;
- stagiul minim de cotizare.

2. Asa ca nu exista pericolul ca cererea de pensionare sa fie respinsa.

3. Apoi, daca partiele pica de acord, se poate incheia un alt CIM cu aceeasi data cu care a fost incetat celalalt CIM.