Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii somaj
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

somaj

poate primi somaj un angajat care are o firma pe numele lui dar a carui activitate este suspendata,si mai are 50%dintr-o alta firma ?persoana nu este angajata la nici una din aceste doua firme ci la o alta .
da, cu o conditie: Art. 34. - (1) pct. b) nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decat indemnizatia de somaj;
scuze...lg. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca vezi si aici www.avocatnet.ro/content/art...
Somer - persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este în căutarea unui loc de muncă de la vârsta de minimum 16 ani şi până la îndeplinirea condiţiilor de pensionare;
b) starea de sănătate şi capacităţile fizice şi psihice o fac aptă pentru prestarea unei munci;
c) nu are loc de muncă, nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor pentru şomaj şi stimulării ocupării forţei de muncă, în vigoare;