Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM cu timp partial

Am un angajat mecanic utilaje care lucreaza cu CIM pe durata nedeterminata in cadrul unei sectii cu program normal de lucru.
Va rog spuneti-mi daca acestui angajat pot sa-i mai fac un contract de munca cu timp partial de lucru tot in cadrul unitatii noastre?
Va multumesc.
puteti sa faceti un CIM cu program normal de lucru, urmind ca in fisa postului sa mentionati ca, un nr. de ore va presta munca in atelierul mecanic si un nr. de ore in alta parte.
Interesant:">
Nu am mai auzit de asa ceva.Cumul de functii la celasi angajator da, dar 2 cim-uri!
Nu stiu daca ITM_ul il inregistraza.
Vezi sa nu incalci prevederile art. 111 alin. (1) din Codul muncii (durata maxima legala a timpului de munca).
De ce sa te complici cu unca un contract de munca care atrage de la sine 2 state de salarii, 2 pontaje pentru aceeasi persoana.
Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcţii, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.
Este admisibil cumulul de funcţii chiar în interiorul aceluiaşi angajator.