avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cate ore pot lucra legal pe saptamana avand 2 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cate ore pot lucra legal pe saptamana avand 2 contracte individuale de munca

Cate ore pot lucra legal pe saptamana avand 2 contracte individuale de munca ? multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:26, 4 Noiembrie 2015
1. - Codul muncii permite ca o persoana a aiba mai multe contracte individuale de munca (CIM) in acelasi timp.
- Aceste CIM pot fi cu timp normal (8 ore pe zi) sau cu timp partial, pe durata nedeterminata sau determinata.

2. Conditia de a nu depasi 40 de ore pe saptamana se refera la un singur CIM.

3. Din Codul muncii:

Art. 35
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Art. 112
(1) Pentru salariatii angajati cu norma intreaga durata normala a timpului de munca este de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe saptamana.
...

Art. 114
(1) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.
...
Multumesc.Cele 8 ore sunt cu CIM la CFR , deci 40 ore si cele 8/saptamana la alta firma tot cu CIM , in total 48 . Vreau sa va mai intreb daca sunt incompatibila ?? Ca pana acum lucram cu PFA. cele 8/saptamana .
Ce functii aveti mentionate in cele doua c.i.m.?
Ce functii indepliniti la fiecare din cele doua locuri de munca?
casier verificator la cfr si agent vanzari pt celalalt post

Alte discuții în legătură

2 cim de 8 ore la 2 angajatori lungeanuadina lungeanuadina Buna ziua, Poate avea o persoana 2 contracte individuale de munca a cate 8 ore fiecare la doi angajatori diferiti? Care sunt prevederile legale? O zi ... (vezi toată discuția)
Norma munca imene imene Buna ziua, va rog daca poate cineva sa imi spuna cate ore de munca pe zi pot fi trecute in contractele de angajare. Sa va explic, eu colaborez cu mai multe ... (vezi toată discuția)
Ore de munca marianupa marianupa buna ziua,am si eu o intrebare:Lucrez intr-o institutie in care am un program de lucru \\"nenormat\\"din care in defintiv cumulul orelor de munca intr-o ... (vezi toată discuția)