avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se aplica sau nu recidiva postexecutorie?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se aplica sau nu recidiva postexecutorie?

Avem situatia urmatoare:
-condamnare in 2011 -3 ani inchisoare cu executare pentru 8 fapte de violenta (loviri, vatamare corporala, distrugere prin incendiere, santaj, amenintare etc)
-condamnare 2013 - se contopeste cu cea din 2011 si rezulta 4 ani de executat in total
-se elibereza conditionat in decembrie 2013
-condamnare 2016- 9 luni inchisoare (redus de la 1 pentru recunoasterea vinei) -incalcare ordin de restrictie
-condamnare 2018 - amenda penala -amenintare
-condamnare 2019 - amenda penala -inducere in eroare a autoritatilor
- deschidere dosar 2023 pentru furt - se claseaza cauza retragerea plangerii
-condamnare 2024 - 7 luni puscarie - distrugere
La individualizarea pedepsei se retine "deși infracțiunile pentru care a fost condamnat anterior prezintă o anumită vechime, prima instanță a reținut că, în ciuda contactelor repetate ale acestuia cu legea penală și a executării pedepselor privative și neprivative de libertate, acesta nu a înțeles să își corijeze comportamentul" insa nu s-a retinut si aplicat recidiva.

Este corecta din punct de vedere legal decizia sau se poate face recurs in interesul legi in vederea corectarii erorii de drept si aplicarea majorari limitelor cu jumatate?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 01:28, 16 Iunie 2025
Aplicarea recidivei postexecutorii este o chestiune de aritmetica juridica,
Nu este o posibilitate de a o aplica sau a nu o aplica. Deci, daca nu este, nu este.
In plus, pentru o analiza corecta trebuie vazuta solutia definitiva (eventual si dosarul).
Recurs in interesul legii? Nu, in niciun caz. Nu aveti calitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand se intelegere stare de recidiva? daca am facut o noua fapta ... Costinmudure11 Costinmudure11 Cand se intelegere stare de recidiva? Daca am facut o noua fapta care e pedepsita cu un an sau mai mult? Daca fapta este incadrata 1 luna 1 an, sunt in stare ... (vezi toată discuția)
Tip de soluție: soluționare soluția pe scurt: in baza art.585 ... Mincu66 Mincu66 Tip de soluție: Soluționare Soluția pe scurt: In baza art.585 al 1 lit (a) și (b)CPP admite cererea de contopire Constată că pedeapsa ce face obiectul ... (vezi toată discuția)
Recidiva? bogosianu bogosianu Buna seara! cetateanul x a comis in urma cu mai multi ani, infractiunea de conducere fara permis...a executat ,in urma cu 6 ani, o condamnare de 1 an si 1/2 ... (vezi toată discuția)